29.01.2011, 16:33
Kolejny gadżet z cyklu "musisz to mieć" ... pod warunkiem, ze masz akwarium trochę większe niż 40 litrów 
Odmulacz zwany czasami również odkurzaczem jest bardzo pomocnym narzędziem przy utrzymywaniu czystości zbiornika. Zamiast bezsensownie zlewać wodę do wiadra przy podmianach, można przy okazji odmulić dno i pozbyć sie z niego tego i owego co śmierdzi i sprawia, że woda szybciej się starzeje.
Genialne w swojej prostocie urządzenie w podstawowej wersji składa się z plastikowej rury i węża. Rurę wkładamy do akwarium, zasysamy wodę i odkurzamy
wciskając rurę lekko w podłoże odsysamy z niego razem z wodą zanieczyszczenia mechaniczne (kupki, resztki pokarmu itd.)
Oczywiście należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni roślin.
Przykładowe rozwiązania:
Odmulacz trójkątny firmy Sera:
Ze względu na specjalnie wyprofilowaną końcówkę łatwia odmulanie w narożnikach akwarium.
Odmulacz Tetra z zaworem:
Bardzo fajny dodatek w postaci zaworu, pozwala zamknąć odpływ wody w momencie przemieszczania odmulacza z miejsca na miejsce w akwarium. Dzięki temu możemy dokładniej oczyścić dno wylewając mniej wody.
Ja osobiście używam w 300L zbiorniku odmulacza Tetra GC 40.
Uwaga - najmniejsza wersja GC30 nie posiada zaworu.
Inna modyfikacja to odmulacze zasilane pompka powietrza. W tej wersji nie wylewamy wody z akwarium, a jedynie płuczemy ją przez specjalny zasobnik z grubej tkaniny. Woda z powrotem trafia do akwarium, a w woreczku zbierają się zanieczyszczenia.
Odmulacz zasilany pompka powietrza:
I na koniec coś dla leniwych o grubszym portfelu - odmulacz na baterie
Zasada działania taka sama jak wyżej, ale odmulacz posiada własne zasilanie i nie trzeba go podpinać pod pompę powietrza.
Odmulacz na baterie Eheim:
Oczywiście istnieje również wersja DIY
Bierzemy butelkę 0,5 litra typu PET, odcinamy dno, od strony nakrętki montujemy wąż gumowy i już mamy gotowy domowej roboty odmulacz

Odmulacz zwany czasami również odkurzaczem jest bardzo pomocnym narzędziem przy utrzymywaniu czystości zbiornika. Zamiast bezsensownie zlewać wodę do wiadra przy podmianach, można przy okazji odmulić dno i pozbyć sie z niego tego i owego co śmierdzi i sprawia, że woda szybciej się starzeje.
Genialne w swojej prostocie urządzenie w podstawowej wersji składa się z plastikowej rury i węża. Rurę wkładamy do akwarium, zasysamy wodę i odkurzamy
wciskając rurę lekko w podłoże odsysamy z niego razem z wodą zanieczyszczenia mechaniczne (kupki, resztki pokarmu itd.)Oczywiście należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni roślin.
Przykładowe rozwiązania:
Odmulacz trójkątny firmy Sera:
Ze względu na specjalnie wyprofilowaną końcówkę łatwia odmulanie w narożnikach akwarium.
Odmulacz Tetra z zaworem:
Bardzo fajny dodatek w postaci zaworu, pozwala zamknąć odpływ wody w momencie przemieszczania odmulacza z miejsca na miejsce w akwarium. Dzięki temu możemy dokładniej oczyścić dno wylewając mniej wody.
Ja osobiście używam w 300L zbiorniku odmulacza Tetra GC 40.
Uwaga - najmniejsza wersja GC30 nie posiada zaworu.
Inna modyfikacja to odmulacze zasilane pompka powietrza. W tej wersji nie wylewamy wody z akwarium, a jedynie płuczemy ją przez specjalny zasobnik z grubej tkaniny. Woda z powrotem trafia do akwarium, a w woreczku zbierają się zanieczyszczenia.
Odmulacz zasilany pompka powietrza:
I na koniec coś dla leniwych o grubszym portfelu - odmulacz na baterie

Zasada działania taka sama jak wyżej, ale odmulacz posiada własne zasilanie i nie trzeba go podpinać pod pompę powietrza.
Odmulacz na baterie Eheim:
Oczywiście istnieje również wersja DIY

Bierzemy butelkę 0,5 litra typu PET, odcinamy dno, od strony nakrętki montujemy wąż gumowy i już mamy gotowy domowej roboty odmulacz





