05.04.2008, 12:21
Witaj.
Jeśli chcemy osiągnąć sukces w leczeniu ospy rybiej, to najważniejsza jest bardzo szybka reakcja. W sytuacji gdy zauważymy objawy ospy nawet tylko u jednego z naszych mieszkańców akwarium, leczenie podejmujemy dla wszystkich ryb.
Pasożyt kulorzęska, żyjący w skórze ryby oraz cysta ( forma przetrwalnikowa) kulorzęska są odporne na metody lecznicze. Leki, czy też podwyższona temperatura działają skutecznie dopiero na młode , wolno pływające pasożyty, które poszukują nowej ofiary. Aby zwalczyć pływki pasożyta mamy zaledwie kilka godzin. Jeżeli w tym czasie nie zadziałaliśmy, to pasożyt znajdzie nowego żywiciela i jest bezpieczny, aż do kolejnego rozmnażania. Bardzo ważne jest, byśmy nie przerywali kuracji, kiedy znikną białe plamki i wydaje się nam, że mamy problem opanowany.
Kurację należy przeprowadzać jeszcze przez 3 dni od zniknięcia objawów.
Skuteczną metodą leczenia dla większości gatunków ryb, jest zastosowanie błękitu metylowego
Ja kiedyś używałem specyfiku pt COSTA MED firmy SERA
Sposób leczenia
1. Należy podwyższyć temp w zbiorniku do 27 st.
2. Dodać lekarstwo, które zawiera błękit metylowy( stężenie powinno być 1g na 1000 litrów wody) najlepiej w ilości podanej w instrukcji na leku.
3. Codziennie powinniśmy podmienić 30% wody, dodając odpowiednią ilość leku. jeżeli zaobserwujemy jakieś szkodliwe działanie lekarstwa na ryby, wymieniamy 40% wody na świeżą i wkładamy do filtra węgiel aktywny, aby pozbyć się lekarstwa.
4. Gdy kropki znikną, musimy utrzymać temperaturę na poziomie 27 st. jeszcze przez 3 dni.
W tym czasie nie podmieniamy wody i nie dodajemy już lekarstwa.
5. Po 3 dniach ustawiamy temp odpowiednia dla naszych ryb i wkładamy do filtra wkład z węglem aktywny w celu pozbycia się lekarstwa.
Przez 3-4 dni podmieniamy codziennie jakieś 20-30% wody na świeżą, aby pozbyć się całkowicie lekarstwa.
6. Po tych wszystkich zabiegach wyjmujemy węgiel i dodajemy do akwarium jakiś biostarter, aby wspomóc rozwój bakterii nitryfikacyjnych.
NIE POWINNO SIĘ STOSOWAĆ TEJ METODY W MAŁYCH AKWARIACH, W KTÓRYCH MAMY DUŻO RYB, GDYŻ MOŻE NASTĄPIĆ ZATRUCIE ZWIĄZKAMI AZOTU. ( BŁĘKIT METYLOWY ZABIJA KULTURY BAKTERII W FILTRZE)
Inną metodą jest zastosowanie ZIELENI MALACHITOWEJ. Kurację przeprowadza się w taki sam sposób jak powyżej. Metoda jest jednak zalecana jako ostateczność, gdyż specyfik ten ( zieleń) jest rakotwórczą i posiada silne skutki uboczne, np. może spowodować zniekształcenia w narybku u żyworódek.
Jeśli chcemy osiągnąć sukces w leczeniu ospy rybiej, to najważniejsza jest bardzo szybka reakcja. W sytuacji gdy zauważymy objawy ospy nawet tylko u jednego z naszych mieszkańców akwarium, leczenie podejmujemy dla wszystkich ryb.
Pasożyt kulorzęska, żyjący w skórze ryby oraz cysta ( forma przetrwalnikowa) kulorzęska są odporne na metody lecznicze. Leki, czy też podwyższona temperatura działają skutecznie dopiero na młode , wolno pływające pasożyty, które poszukują nowej ofiary. Aby zwalczyć pływki pasożyta mamy zaledwie kilka godzin. Jeżeli w tym czasie nie zadziałaliśmy, to pasożyt znajdzie nowego żywiciela i jest bezpieczny, aż do kolejnego rozmnażania. Bardzo ważne jest, byśmy nie przerywali kuracji, kiedy znikną białe plamki i wydaje się nam, że mamy problem opanowany.
Kurację należy przeprowadzać jeszcze przez 3 dni od zniknięcia objawów.
Skuteczną metodą leczenia dla większości gatunków ryb, jest zastosowanie błękitu metylowego
Ja kiedyś używałem specyfiku pt COSTA MED firmy SERA
Sposób leczenia
1. Należy podwyższyć temp w zbiorniku do 27 st.
2. Dodać lekarstwo, które zawiera błękit metylowy( stężenie powinno być 1g na 1000 litrów wody) najlepiej w ilości podanej w instrukcji na leku.
3. Codziennie powinniśmy podmienić 30% wody, dodając odpowiednią ilość leku. jeżeli zaobserwujemy jakieś szkodliwe działanie lekarstwa na ryby, wymieniamy 40% wody na świeżą i wkładamy do filtra węgiel aktywny, aby pozbyć się lekarstwa.
4. Gdy kropki znikną, musimy utrzymać temperaturę na poziomie 27 st. jeszcze przez 3 dni.
W tym czasie nie podmieniamy wody i nie dodajemy już lekarstwa.
5. Po 3 dniach ustawiamy temp odpowiednia dla naszych ryb i wkładamy do filtra wkład z węglem aktywny w celu pozbycia się lekarstwa.
Przez 3-4 dni podmieniamy codziennie jakieś 20-30% wody na świeżą, aby pozbyć się całkowicie lekarstwa.
6. Po tych wszystkich zabiegach wyjmujemy węgiel i dodajemy do akwarium jakiś biostarter, aby wspomóc rozwój bakterii nitryfikacyjnych.
NIE POWINNO SIĘ STOSOWAĆ TEJ METODY W MAŁYCH AKWARIACH, W KTÓRYCH MAMY DUŻO RYB, GDYŻ MOŻE NASTĄPIĆ ZATRUCIE ZWIĄZKAMI AZOTU. ( BŁĘKIT METYLOWY ZABIJA KULTURY BAKTERII W FILTRZE)
Inną metodą jest zastosowanie ZIELENI MALACHITOWEJ. Kurację przeprowadza się w taki sam sposób jak powyżej. Metoda jest jednak zalecana jako ostateczność, gdyż specyfik ten ( zieleń) jest rakotwórczą i posiada silne skutki uboczne, np. może spowodować zniekształcenia w narybku u żyworódek.
96L zieleni
http://www.akwaswiat.net/-96l-roslinne-m...-4307.html
Jeśli uważasz, że mój post Ci pomógł> kliknij reputację.
Dzięki.
