Postów: 203
2
Dołączył: 02.11.2005
Obecne wyniki wskazywać mogą na odpowiednią ilość co2, choć ranem trochę za dużą jak na akwarium z rybami. Nie sugeruj się tylko pęcherzykami powietrza, nie zapomnij o tym, że masz również ryby, a niektóre gatunki źle znoszą wysokie wartości co2.
Dużo szczęścia w uprawie!
Postów: 54
22
Dołączył: 11.08.2007
W końcu doczekałem się pęcherzyków tlenu ale tylko na kilku roślinach min.:
Taiwan moss,
Wywłóczniku rdzawym,
Alternatherze reineckii,
Hygrophila Polysperma.
Obecnie cały baniak jest wypełniony bardzo malutkimi pęcherzykami pływającymi w wodzie, czy to może być tlen, a jeśli tak, to czy jest go tak dużo, że już się nie rozpuszcza i pływa sobie w wodzie ?
GG 5974127
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.12.2007, 14:49 {2} przez
lisekx.)
Postów: 404
22
Dołączył: 03.11.2007
Zastanawiam się tak, o co chodzi z tym CO2 i po co to wszystko, wyczytałem że rośliny dobrze po tym rosną. Ale czy to jest drogie? i czy pojemność ma coś do gadania. Hmmmm może ktoś mi to jakoś sensownie wytłumaczyć?
Czy nie wystarczy napowietrzanie? No cóż czekam na odpowiedzi

z góry dzięki
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.03.2008, 19:11 {2} przez
Kesi.)
Postów: 1,652
3
Dołączył: 04.03.2008
wally91 napisał(a):Zastanawiam się tak, o co chodzi z tym CO2 i po co to wszystko, wyczytałem że rośliny dobrze po tym rosną. Ale czy to jest drogie? i czy pojemnośc ma cos do gadania. Hmmmm może ktoś mi to jakoś sensownie wytłumaczyc?
Czy nie wystraczy napowietrzanie? No cóż czekam na odpowiedzi
z góry dzięki
chodzi o to że jak ktoś ma sporo roślin w akw.to co2 jest wskazane(ale nie koniecznie,zależy....)co2 to nawóz dla roślin trzeba otpowiedni dawkować bo może dojść do zatrucia akw.co2.są różne zestawy co2 ja kupiłem na początku zestaw "feraplast 140zł"dałem se z nim spokój i kupiłem butle itd.i wydałem znów ponad 140zł.można samemu zrobić"bimbrownie"a co do pojemności to(moim zdaniem nie ma różnicy ile ma akwa,ale jakie ma potrzeby!!.pozdro

a bym zapomniał a napowietrzacz to im go więcej dajesz w akw.on wytrąca co2(natlenia wode)za dużo go też nie może być.
Postów: 271
1
Dołączył: 22.11.2007
wally91 napisał(a):Zastanawiam się tak, o co chodzi z tym CO2 i po co to wszystko, wyczytałem że rośliny dobrze po tym rosną. Ale czy to jest drogie? i czy pojemnośc ma cos do gadania. Hmmmm może ktoś mi to jakoś sensownie wytłumaczyc?
Czy nie wystraczy napowietrzanie? No cóż czekam na odpowiedzi
z góry dzięki
Postaram si napisać w skrócie ale to co jest najważniejsze na początek

CO2- stosujemy jako dodatkowy nawóz dla rosliń. Stosując go ingerujemy w parametry wody w akwarium. Rośliny potrzebują tego pierwiastka ponieważ 45% ich suchej masy to właśnie węgiel. Dozowanie CO2 przynosi pozytywne efekty ale w małoustabilizowanym akwarium może być niebezpieczne-powolne obniżanie TwW i utrate przez wode zdolności bufurujących prowadzić będzie do powolnego obniżania sie pH co za tym idzie-wywołać chorobe u ryb (kwasowa) i obumieranie roślin.
Czy jest drogi?
Możesz wykonać sam bimbrownie jeśli masz akwarium do 100l w większym tylko butla a tu już tylko od Twojego portfela zależy jakiej firmy kupisz urządzenia itd. Najprostrzy zestaw butli to ok. 250zł a widziałem też po 3000-4000zł z różnymi komputerami, sondami i co tylko człowiek potrafił wymyśleć. Ale realnie patrząc ok 250zl trzeba mieć aby nie bawić sie co 2-3 tyg. z drożdżami

Pojeność akwarium?
Do ok. 100l bimbrownia(wystarczy ale możesz kupic też butle), powyżej tylko butla CO2 wysokociśnieniowa z osprzętem.
Czy musisz stosowac CO2?
Od tego pytania powinnieneś zacząć

CO2 jest wskazane gdy masz rośliny b. wymagające, mocne oświetlenie (do 1W/l) z dozowaniem CO2 wiąże sie także podawanie innych pierwiastków poprzez odpowiednie nawozy mikro i makro. -To tak jakbyś brał odżywki a nie chodził na siłownie-efektem ubocznym będzie Twoje tycie a nie masa mięśniowa.- Tak i tutaj -będziesz stosował CO2 a nie bedziesz nawoził roślinki będą obumierać.
Tak w skrócie
Postów: 404
22
Dołączył: 03.11.2007
No to teraz rozumiem

Dzięki wam bardzo
Postów: 194
18
Dołączył: 15.09.2008
Nie wiem o co chodzi ale moje gupiki kręcą się ciągle tam gdzie jest uwalniane CO2, czy to normalne ??
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.10.2008, 21:22 {2} przez
mariusz_and.)
Postów: 340
5
Dołączył: 23.08.2008
One myślą pewnie że tam pokarm leci albo to coś w rodzaju zabawy.
kolego radze CI skasowac tego dziwnego posta
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.10.2008, 20:59 {2} przez
P@WEŁ.)
Postów: 1,393
6
Dołączył: 29.05.2008
P@WEŁ napisał(a):kolego radze CI skasowac tego dziwnego posta 
A mnie się ten post podobał


Mariusz, może rybcie traktują to jak napowietrzacz? Już ci pisałam w innym wątku żebyś zmienił ten ten kamień na kostkę lipową.
Potęga słów wielokrotnie powtarzanych jest wielka. Nie zwalnia nas to jednak z myślenia i dociekania prawdy drogą pogłębiania wiedzy i własnych doświadczeń.
Postów: 194
18
Dołączył: 15.09.2008
Powiedzcie mi o co tu chodzi, bimbrownia chodzi od wczoraj, dziś rano mierzyłem ph i miałem 6,5 a wczoraj jeszcze było ph8, dziwne zachowanie rybek [/u]może być od tego że zmiania sie za szybko ph??