• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

375 l Tanganika / Żywienie Tropheusów
#21

Nimitz napisał(a):ethnix ;

twoja odpowiedz dla Dilayla co do ilości trofek na 375 l cyt:
"jeden (gatunek) w ilości 15-17 szt."

i z Twojego posta co do proponowanych obsad zbiorników ;

cyt:
150x50x50 375 litrów

"1.....
6. Tropheus sp. -> 21 osobników (7+14)"

taka mała niekonsekwencja ale mniejsza z tym w zasadzie interesuje mnie czy mamy kolejna zmianę co do potrzeb trofek w kwestii litrażu ?

Czy przy 17 szt/375l efekt nie będzie przeciwny do zamierzonego i nie spowoduje większej agresji ?? Jest wielu trofiarzy którzy w takim baniaku celowo stosują lekkie przerybienie żeby ryby nie zajmowały rewirów (minimum dekoracji) i agresja lepiej się rozkładała czyli np. 25-27 szt.
Powodów jest kilka:
a) 15-17 a 20 różnica chyba nie wielka (oczywiście może być ich 20, 25-27 uważam że za dużo)

b) koleżanka rozważa dodatkowo stado Synodontisów (być może także coś z Eretmodini)

c) przy Tropheusach jest tak, że wszystko jest kwestią zgodnego stada, oczywiście idealną sytuacją jest kupno całego stada tak jak zostało wychowane, połączone (bądź też odłowione) co może okazać się trudne, w innym przypadku czy będziemy mieli 15 czy 20 sztuk, połączenie dominantów z różnych stad może okazać się trudne

d) zawsze dobrze jest wziąć pod uwagę wychów przyszłego młodego pokolenia, jeżeli nie dysponujemy dodatkowymi sporymi zbiornikami

e) początki z Tropheusami, konkretni z ich żywieniem (ilością pokarmu itp.) mogą okazać się trudne, jako że są to pomimo wszystko żarłoki i sporo brudzą, lepiej jest posiadać kilka ryb mniej, aby uniknąć nie kontrolowanych skoków parametrów wody, które także bardzo szkodzą

f) uważam, że przykłady są przykładami, a poszczególne przypadki należy rozpatrywać osobno
Nimitz napisał(a):Pomijam kwestie za słabej filtracji Autorki posta na duże stado bo dodatkowy kubeł zawsze można postawić i problem rozwiązać...
możesz dodać jak podpunkt g) powyżej

(nie zawsze, nie każdy może go postawić poczynając od względów technicznych poprzez finansowe i inne, a czasem można go dostawić zbyt późno)
Nimitz napisał(a):Rozkład płci jest dla mnie jasna sprawa i nawet nie biorę jej pod uwagę w poście.
Powyższy układ płci jest ogólnie przyjętym standardem (funkcjonującym od dawien dawna). Chociaż od jakiegoś czasu (w kręgu fascynatów Tanganiki) funkcjonują także układy w stosunku 1+1. Obecnie mój brat od 2 miesięcy posiada u siebie Tropheus-a Chaitika w układzie 14+16 i sprawdza się świetnie. (Zbiornik 150x60x50). Wielu znanych hodowców ma również podobne doświadczenia. Co jest dowodem na to, że z powodzeniem można hodować Tropheusy nie tylko w "utartych" układach. Cóż to hobby cały czas się rozwija. Szczęście też, że Tanganika jest coraz bardziej popularna i coraz więcej osób bada jej tajemnice, a jest ich mnóstwo.
#22

thx za odpowiedz ...

kiedyś przekonałeś mnie co do rozmiaru akwa i mimo poważnych perturbacji udalo mi sie zmienic to 150x40 na 150x50 i sam juz widze ze miales racje Smile

co do żywienia ... rozmawiałem z ludźmi którzy żywili trofki jak mięsożerców i opowiadali mi jak to super rosły ... nie mam odwagi robić takich testów na moich ikolkach

pytanie: moje maluchy maja 3.5-4 cm czy traktować je jeszcze jak maluchy i nie robic im 1-2 dniowych głodówek czy wrecz przeciwnie ??

co do mojego karmienia stosuje kilkanaście rożnych pokarmów b. podobnych do Twoich poza tymi samoróbami z groszkiem Smile tego musze sie jeszcze nauczyc i moje maluchy nie chca szamac balastów !! - dlatego pytam o glodówki Smile

pzdr arek


edit. zastanawiam sie czy nie usunąć z diety granugren sery bo nie podobają mi się odchody rybek po tym pokarmie

co do namaczania pokarmów ja to robię dużo krócej niż Ty lub nie robię wcale:
płatkowy mix z polecenia G. S. z wrocławia - bez namaczania
naturefood - to samo
hikari - namaczam 2-3 min mimo ze producent tego nie uważa za konieczne
inne- namaczam 2-3 min
#23

Nimitz napisał(a):thx za odpowiedz ...

kiedyś przekonałeś mnie co do rozmiaru akwa i mimo poważnych perturbacji udalo mi sie zmienic to 150x40 na 150x50 i sam juz widze ze miales racje Smile
Cieszę się, że pomogłem we właściwym wyborze i że jesteś zadowolony.
Nimitz napisał(a):co do żywienia ... rozmawiałem z ludźmi którzy żywili trofki jak mięsożerców i opowiadali mi jak to super rosły ... nie mam odwagi robić takich testów na moich ikolkach
Prędzej czy później żywienie roślinożercy, wysokobiałkowymi pokarmami doprowadza do deformacji układu pokarmowego, zapaleń, a w efekcie śmierci. Fizycznie, anatomicznie jest niemożliwe, żeby ryba roślinożerna dobrze trawiła i wchłaniała pokarmy białkowe z prostej przyczyny. Do trawienia pokarmów wysokobiałkowych wymagane jest bardzo kwaśne środowisko jakie znajduje się w żołądku (PH ok. 2). W jelitach natomiast występuje środowisko bliskie obojętnemu (PH ok. 7).

Układ pokarmowy roślinożercy jak wiesz jest bardzo długi, ale nie posiada żołądka. W związku z tym nie może trawić wysokobiałkowych pokarmów, które w efekcie zalegają, tworzą zapalenia bakteryjne i liczne deformacje układu pokarmowego, po jakimś czasie uniemożliwia to nawet normalne trawienie właściwych pokarmów roślinnych
Nawet przekarmianie pokarmem roślinnym jest niewłaściwe prowadzi do otłuszczenia wątroby i skraca życie Tropheusom.

Tak więc ci tzw. "hodowcy" nawet nie wiedzą co robią, a w przypadku ryb z odłowu na takiej diecie daję dla stada nie więcej jak miesiąc życia. Oczywiście osobniki hodowlane są mniej wrażliwe co nie zmienia faktu, że także bardzo cierpią, a efekt koniec końców jest ten sam. Jedynie u młodych tropheusów, pokarmy białkowe mogą stanowić większy udział w diecie.
Nimitz napisał(a):pytanie: moje maluchy maja 3.5-4 cm czy traktować je jeszcze jak maluchy i nie robic im 1-2 dniowych głodówek czy wrecz przeciwnie ??

co do mojego karmienia stosuje kilkanaście rożnych pokarmów b. podobnych do Twoich poza tymi samoróbami z groszkiem Smile tego musze sie jeszcze nauczyc i moje maluchy nie chca szamac balastów !! - dlatego pytam o glodówki Smile
Możesz podawać oczlik i mysis zawierają także balasty. Jeżeli mają już ok 4cm, można im zrobić dzień głodówki i spróbować podać mix-y potem.
Nimitz napisał(a):edit. zastanawiam sie czy nie usunąć z diety granugren sery bo nie podobają mi się odchody rybek po tym pokarmie
Przy maluchach, kilka razy także zaobserwowałem coś takiego, dlatego podaję go rzadko i staram się nie podawać, kiedy młode są jeszcze małe.
Nimitz napisał(a):co do namaczania pokarmów ja to robię dużo krócej niż Ty lub nie robię wcale:
płatkowy mix z polecenia G. S. z wrocławia - bez namaczania
naturefood - to samo
hikari - namaczam 2-3 min mimo ze producent tego nie uważa za konieczne
inne- namaczam 2-3 min
Najważniejsze jest namaczanie granulek, żeby nie pęczniały w jelitach ryb po zjedzeniu, oraz twardych płatków żeby nie podrażniać delikatnego układu pokarmowego. Drobniejsze, zmiękczone jedzenie jest szybciej trawione iw wchłaniane,a w efekcie wydalane.


P.S. Nie widziałem zbiorniczka w galerii ? Smile Poproszę.
#24

hej co sądzicie o pokarmie Tetra pro vegeteble crips ?Wydaje się fajny dla roślinko-żerców Wink
#25

Nie słyszałem specjalnie negatywnych opinii. Jednak musisz bazować na pokarmach profesjonalnych tj. OSI, NatureFood, Dainichi, do tego Spirulina Tropicala i JBL-a. Reszta pokarmów jako dodatkowe urozmaicenie. Dodatkowo, można wypróbować nowe pokarmy Tropicala na Spirulinie. Osobiście jeszcze ich nie próbowałem, ale są wykonywane w nowej technologii wygląda to ciekawie (granulki, sticksy).
#26

zbiornik niebawem jeszcze eksperymentuje i nie jestem zadowolony z wyglądu nie mam niestety ręki do zbiorników i najczęściej wyglądają sztucznie
#27

Nimitz napisał(a):zbiornik niebawem jeszcze eksperymentuje i nie jestem zadowolony z wyglądu nie mam niestety ręki do zbiorników i najczęściej wyglądają sztucznie

Daj fotkę do mnie PW, może razem coś wymyślimy ciekawego.


Skocz do: