• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

erytromycyna, sinice
#1
Question 

witam
Jak to zwykle bywa z akwarium, pojawiają się problemy, mianowicie ostatnio dostałem wysypu sinic. Przyciemniałem akwarium na kilka dni, fakt sinice odpuszczają, jednak za 2-3 dni pojawiają sie znowu, najlepsze jest to że gdy podmieniam wodę, one rosną jak na nawozie więc to także nie skutkuje. Zamierzam teraz zrobić kuracje erytromycyną jedynak nie wiem czy ona nie zaszkodzi rybom, i w jakiej dawce mam to podawać i jak czesto. Akwa 126l. sporo zarośnięte, naworzone.
Pozdrawiam
#2

Czy naprawdę jest konieczność stosowania erytro? Stosowanie antybiotyku wpłynie destabilizująco na zbiornik i nawet jeśli zwalczysz sinice to może sie pojawić masa innych problemów. Piszesz, że zaciemnienie pomaga, ale potem sinice powracają co znaczy, że po odsłonięciu zbiorniku nadal mają dobre warunki do rozwoju. Należałoby więc zastanowić się co w tych warunkach zmienić.
Napisz wszystkie info o zbiorniku oraz jak nawozisz i jakie masz parametry wody.

Potęga słów wielokrotnie powtarzanych jest wielka. Nie zwalnia nas to jednak z myślenia i dociekania prawdy drogą pogłębiania wiedzy i własnych doświadczeń.

#3

Aby nie zakładać nowego tematu podłączę się. Ostatnio u mnie też pojawił się ten problem, 54l iwagumi. Zaciemniam akwarium na kilka dni, często podmieniam wodę, jak już włącze światło znów się pojawiają...myślę o podaniu erytromycyny ... Moje parametry wody:
NO3 50mg/l (już się poprawiło, na początku pojawienia się sinic było chyba 250...Sad )
NO2 0mg/l (też wcześniej było o wiele więcej, około 5mg/l
GH >12*d
KH 6*d
pH 6,8
Narazie nie nawożę, ponieważ zanim zaczęłam to pojawiły się sinice i nie wiem czy nawozić czy nie.
Obsada:
10x zwinnik jarzeniec
5x krewetka RC
narazie 1 otosek

Oświetlenie 2x24w philips TL5 865 (od startu zbiornika świeciłam 8h dziennie)
podłoże ADA Amazonia II
filtr Resun CY-20
#4

Amazonia uwalnia na początku dużo NH4, które jest przerabiane(chyba, że się mylę) na NO3 stąd jego wysokie poziomy.Na starcie poleca się dlatego częste podmiany i rośliny startowe(szybkorosnące:rogatek, pistia itp.).Jeżeli zabraknie jednego elementu układanki to rośliny stają, a glony zasuwają.Jakie masz PO4?Dobrze jest od startu nawozić potasem(dla roślin jest bardzo ważny, a glony z niego nie korzystają.

Pisząc poprawnie wyrażasz szacunek dla użytkowników czytających Twoje posty.
#5

Dzięki strojter. Mam siarczan potasu, więc nawozić nim?
Robię częste podmiany, ale o roślinach nie pomyślałam:/ Zaraz wrzucę troche rogatka i pistii, bo akurat mam.
#6

Możesz dać.Nie zaszkodzi.Dobrze by było znać PO4.Ile ma już zbiornik?Jak wrzucisz teg rogatka to dobrze by było dodać trochę fosforu, żeby nie ograniczało to pobierania azotu.

Pisząc poprawnie wyrażasz szacunek dla użytkowników czytających Twoje posty.
#7

Nie mam testu na PO4 i dzisiaj raczej już go nigdzie nie kupię. Zbiornik ma już miesiąc i kilka dni.
#8

strojter napisał(a):Możesz dać.Nie zaszkodzi.Dobrze by było znać PO4.Ile ma już zbiornik?Jak wrzucisz teg rogatka to dobrze by było dodać trochę fosforu, żeby nie ograniczało to pobierania azotu.
Byłabym ostrożna z tym podawaniem fosforu dopóki nie będzie zrobiony pomiar PO4 bo przyczyną sinic jest najczęściej zburzona równowaga między N i P, w walce z nimi dąży się z reguły do obniżenia P.
Przy zaciemnianiu akwaryści popełniają wiele błędów sądząc, że samo zaciemnienie jest już antidotum na sinice. A to tylko walka ze skutkiem, owszem pomocna, jeśli się do tego dobrze zabierzemy.
Przed zaciemnieniem podmieniamy 30% wody odciągając odmulaczem sinice.
Do mechanicznej części filtra wrzucamy watę/włókninę. Odłączamy Co2 włączamy napowietrzanie. Zaciemniamy zbiornik kocem na 4-5 dni, nie karmimy ryb (jeśli jest możliwość można je odłowić do innego zbiornika).
Po odkryciu akwarium wymiana waty w filtrze, podmiana wody i przy tym usunięcie martwych sinic odmulaczem i drobną siatką.
Po okresie zaciemnienia startujemy ze światłem podobnie jak przy nowo zakładanym zbiorniku.
Potem bierzemy się za ustawiania parametrów i nawożenia.

Potęga słów wielokrotnie powtarzanych jest wielka. Nie zwalnia nas to jednak z myślenia i dociekania prawdy drogą pogłębiania wiedzy i własnych doświadczeń.

#9

Dzięki maju Smile Zastosuję się do waszych porad. A test na PO4 kupię w tygodniu.
#10

Nawożę tym:
http://allegro.pl/item597283926_sprawdzo...mocja.html

Skład nawozu
:B Mn Zn Cu Fe Mo Co O N Mg S C, K2So4, MGSO4. K2So4, oraz MGSO4


Wyniki testów podam w poniedziałek.


Skocz do: