• 4 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

SPRAWDŹ SWOJE PARAMETRY WODY PODAJĄC ICH WARTOŚCI.

Małe 25 l akwarium nieco przerybione. 3 neony czarne, 2 żalobnice , 2 rozbory. Po walce z krasnorostem przedawkowując wegiel w płynie.
Część roślin zniszczona czerwona , brązowa. Dosadzone nowe dla zbicia no3.

Niestety pomiary testem paskowym 6w1 więc mało dokładny ale :

no3 10-25
no2 0
gh 4-7
kh 6-10
ph 6,8
cl 0,8

zawsze pomiary kh wychodzą mi wręcz większe od gh choć wiem że tak nie powinno być a wręcz to niemożliwe. Dlaczego pomijając opcje błędu pomiaru. .
ph niskie czy się tym przejmować ?
No3 zbiłem z wyraźnego 25 na 10-25.

Zmniejszyłem w ostatnich dniach wegiel w płynie i zastanawiam się czy delikatne nawożenie przy podmianie wody Aqaartem clasik nie wpędzi mnie w nowe problemy ? Cały czas co 3-4 dni podmieniam wodę bo krasnorosrty jeszcze nie ustąpiły całkowicie choć jest już o niebo lepiej.

Pierwszy post i pewnie dość głupie pytanie, ale im więcej czytam forum, tym mniej tak naprawdę wiem...

Trochę tytułem wstępu:
Przede wszystkim dzień dobry wszystkimSmile

Jestem początkującym akwarystą, ale staram się nie być ignorantem, choć zaczęło się zupełnie niefajnie - dzieci przyniosły do domu cztery złote rybki, które wygrały w jakimś idiotycznym konkursie w szkole. Było prawie 20.00, sroga zima, jeden sklep zoologiczny otwarty, wiec na szybko kupiłam im akwa starter blisko 40 l, wrzuciłam żwir, zalałam wodą uzdatnioną chemią (polecona jako szybkie rozwiązanie problemu). Trzy z czterech rybek przetrwały, zostały z nami ponad dwa lata, w trakcie których uczyliśmy się trochę o akwarium.
Niestety po dwóch latach coś poszło żle i rybki padły. Kupiliśmy większe akwa (blisko 80L), wyłożyliśmy je świeżym żwirem, zalaliśmy wodą i czekając na efekty poszliśmy poszukać rybek. Dzieciom spodobały się tetra glo (genetycznie modyfikowane chyba neonki - przepraszam, nie mieszkam w Polsce i nie mogę znależć tłumaczenia). Odczekaliśmy 10 dni, zanieśliśmy próbkę wody do sklepu, gdzie dowiedzieliśmy się, że parametry są OK, ale trzeba trochę stopniowo zmniejszyć PH (wyszło 7.7), przy czym rybki można już wpuścić. Zarybiliśmy akwa (6 sztuk tetry, bardzo ładnie się dostosowały). Niestety, pomimo usilnych prób obniżenia PH (chemicznie za poradą sklepu), po blisko 17 dniach udało nam się zbić je do raptem 7.6. Inne parametry są podobno ciągle w porządkuSad.
Zastanawiam się, czy ktoś zechce mi tutaj troche pomóc:
preparat chemiczny (Neutral Regulator firmy Seachem) dodałam trzy razy bez większego rezultatu. Choć instrukcje twierdzą, że podczas intensywnego obniżania PH można używać codziennie, jakoś jednak mam opory, bo to zawsze chemia. W sklepie polecono mi wypreparowane driftwood (chyba korzenie na to się w Polsce mówi), które wyczyściłam, odmoczyłam i zainstalowałam w akwa trzy dni temu, niestety ciągle bez najmniejszej zmiany.
Zaczęłam już rozglądać się za torfem, ale zastanawiam się, czy może jest coś, co robię nie tak? Może jest coś, czego nie widzę i o czym w swojej ignorancji nie wiem?

Przepraszam za długi post, ale wolę sprawę wyjaśnić raczej w szczegółach niż sprawiać, żeby ktoś musiał sam domyślać się odpowiedzi.

Ah, wodę mam super twardą z własnej studni, ale przefiltrowana przez filtr odwrotnej osmozy, wiec z kranu wychodzi jako mniej więcej 8.0. Do akwarium użyłam wody z dodatkowego filtra zmiękczającego i oczyszczającego bakteriologicznie i paski wskazują, że taka woda ma 7.8.

Proszę o jakieś konkretniejsze porady - planuję podmianę każdorazowo z chemia obniżającą, ale nie wiem, czy to da radę.

I - czy obsadzenie roślinami mogłoby w czymś pomóc? W sklepie poradzono mi, żeby przy takiej wielkości akwa wybrać na razie plastik aż do czasu, kiedy akwa dojrzeje.

Dziękuję z górySmile

mabs

Witam, niestety nie mam pojęcia, co to jest tetra glo. Do obniżenia ph wody możesz użyć szyszek olchowych oraz dębowych liści i powinno być ok? Trzymasz sztuczne rośliny w akwarium? No ok... jak kto lubi, ale - rośliny wsadza się od razu po założeniu akwarium, to z rybami trzeba czekać 2 tygodnie! Nie słuchaj się tak sprzedawców i nie używaj tylu preparatów, bo szkoda kasy! Całą potrzebną wiedzę znajdziesz na necie, a co do preparatów, to wystarczą takie, które wykonasz sama, np. esencja z szyszek olchy. A i jeszcze jedno: Zanim kupisz jakąś rybkę, zapoznaj się z jej wymaganiami! Nawet jeśli sklep jest dobry, to trzeba iść do niego już z wiedzą jakie ryby chcesz kupić, oraz jakich wymagają one warunków.

(08.04.2016, 19:18)agassizek napisał(a):  Witam, niestety nie mam pojęcia, co to jest tetra glo. Do obniżenia ph wody możesz użyć szyszek olchowych oraz dębowych liści i powinno być ok? Trzymasz sztuczne rośliny w akwarium? No ok... jak kto lubi, ale - rośliny wsadza się od razu po założeniu akwarium, to z rybami trzeba czekać 2 tygodnie! Nie słuchaj się tak sprzedawców i nie używaj tylu preparatów, bo szkoda kasy! Całą potrzebną wiedzę znajdziesz na necie, a co do preparatów, to wystarczą takie, które wykonasz sama, np. esencja z szyszek olchy. A i jeszcze jedno: Zanim kupisz jakąś rybkę, zapoznaj się z jej wymaganiami! Nawet jeśli sklep jest dobry, to trzeba iść do niego już z wiedzą jakie ryby chcesz kupić, oraz jakich wymagają one warunków.

niestety, nie jestem w stanie znalezc szyszek olchowych czy lisci debowych. sztuczne rosliny nie podobaja mi sie, ale zdaniem lokalnych doradcow na moje akwa sa lepszym rozwiazaniem na poczatek. Usiluje wlasnie nie wrzucac zbyt duzo chemii, wiec pytam, czym przypadkiem jest jakis parametr, ktorego nie obserwuje (oprocz kh, gh i ph w wodzie - przepraszam, jesli zle tlumacze). Rybki dobrali mi ludzie ze sklepu, nie wiem czemu mialabym im nie ufac - z przeszukiwan netu wynika, ze nie jest jakos strasznie wymagajaca. macie jakies inne pomysly? podmiane wody mam zaplanowana na czwartek - wrzucam jakies 15% nowej o odpowiednich parametrach. ale to nie daje zadnego szczegolnego efektu...

Może masz nieodpowiedni żwirek...., ale to by raczej twarość podnosił, a nie ph. Mieżysz odpowiednie parametry, więcej nie trzeba. Co do sprzedawców nie będę Ci już tłumaczył, bo widze, że nie rozumiesz, większość problemów nowych akwarystów jest przez naciągających, lub nie znających się na rzeczy sprzedawców. A co do szyszek olchowych lub liści dębowych(suchych oczywiście), to wystarcz, że pójdziesz do jakiegoś lasu lub na rzekę.


Skocz do: