• 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ikola Nawóz
#1

Informacje od producenta:

Pełny kompleks składników, efektywne działanie przy każdym pH, bez fosforu i azotu. Zwiększa wydajność fotosyntezy, dlatego rośliny stają się mocne, zdrowe i pięknie wyglądają. Poprzez swój optymalny skład, nawóz wymusza na roślinach lepsze przyswajanie substancji odżywczych.



Osobiście nigdy nie używałem tego specyfiku, więc tym chętniej poczytam Wasze opinie o nim.

Opinie o Ikola nawóz

Oczywiście Sklep Glonojad i Ikola zadbali o to, żebyście mogli wyrazić swoją własną opinie o tych produktach. W związku z tym mamy zupełnie za darmo 5 opakowań nawozu dla użytkowników forum AkwaSwiat.

Chętnych do przetestowania proszę o zgłaszanie się do mnie na PW.
Wybrane osoby otrzymają pocztą produkt i zobligowane będą do zamieszczenia na forum fotorelacji oraz własnych obserwacji i opinii o produkcie.


Jeśli ktoś z Was już używał tego produktu to również zapraszam do dyskusji i przedstawienia tutaj swoich obserwacji.
#2

oświetlenie ile W/L było?

mam przyjemność właśnie testować dany nawóz i jestem ciekaw.

Kujawsko-Pomorskie Forum Akwarystyczne

Nie udzielam porad na PW.
#3

aha , czyli miałeś 0,24 W/L (3,3W/L - byś musiał mieć ok.200W światła )
Ja mam 0,25W/L czyli tak jak ty , więc nawóz powinien działać na valisnerie i mech.

Kujawsko-Pomorskie Forum Akwarystyczne

Nie udzielam porad na PW.
#4

Witam. Dostałem ten nawóz do przetestowania. Oczywiście na efekty trzeba poczekać. Ale co mogę teraz napisać to napiszę.

1. Moje akwarium.
Litraż to 126 litrów. Zrobiony restart około miesiąca temu, mocno przetrzebiona roślinność. Obsada roślinna to:
Nużaniec
Kryptokoryna Pechii
Strzałka
Wąkrotka
Żabienica

Od restartu awkarium tylko raz podawana symfonia.
Oświetlenie: 3x18W co daje jakieś 0.45w/l.

2) Opakowanie/Instrukcja

Samo opakowanie jest bardzo ciekawe z prostym systemem dozowania co należy docenić, wygodna miarka. Chociaż brakuje mi informacji w którym miejscu jest 10ml (skala kończy się na 6).
Instrukcja producenta:
Dawkowanie: podczas wymiany dodać 5ml/100l potem co tydzień 10ml/10l.
Potem "działanie" tzn zaczyna się od wymienienia: "kompozycja składników z dwuwartościowym żelazem, potasem, ważnymi minerałami i pierwiastkami śladowymi" i tu brakuje informacji jakie to minerały/pierwiastki.
Na koniec instrukcji zaleta produktu, całkiem przyjemnie napisana choć można było się bardziej wysilić. Znane firmy dużo bardziej "kolorują" swoje opisy (zachwalania) produktu.

Ważne: na przedniej etykiecie widnieje napis "...brak fosforu i azotu to brak glonów" mimo że przyczyn powstawania glonów może być tysiąc innych - dobry chwyt marketingowy.
Tylko co jeśli wystąpi niedobór fosforu? o azot się nie martwię ale czy fosforu nie zabraknie w takim przypadku?

No i na koniec cena. Cena (mimo że ja dostałem go za darmo) jest bardzo przyzwoita bo wynosi jedynie 4zł/100ml. I wg. producenta powinno to wystarczyć na 1000L wody.

3. Efekty
Na nie trzeba będzie poczekać. Dzisiaj wlałem pierwszą dawkę(28.11.10) ok.5ml. Regularnie będę pisal spostrzeżenia i w miarę możliwości robił zdjęcia aż do wyczerpania produktu.
Zdjęcie akwarium - 1 dzień stosowania -
http://i51.tinypic.com/e01hug.jpg

https://www.facebook.com/pages/From-all-...6571785133
Zapraszam na stronkę na FB i zostawienie lajka!:)
pozdrawiam
#5

Moje akwarium:
240l - biotop Malawi
Oswietlenie - 1x30W aktualnie

Przed zastosowaniem nawozu IKOLA mój nurzaniec nie chciał rosnąć.
W czwartek minął tydzień od podania pierwszej dawki nawozu - 20ml.
Teraz dałem 30ml - czyli więcej troszkę , by spróbować wywołać glonki.
Udało się od podłoża w górę pną się okrzemki z czego jestem bardzo uradowany.
Nurzaniec się zieleni , mech odbija od kamyków co znaczy że jakoś tam rośnie.

Na razie uważam , że IKOLA to średni nawóz , ponieważ efekty są , ale mogłyby być lepsze.
Cały czas stosuję nawóz , będzie tak jeszcze przez 2-3 tygodnie.
Wtedy wydam opinie końcową ...

Fotka nurzańca po tygodniowym stosowaniu preparatu:
http://img508.imageshack.us/img508/7071/240l004.jpg

EDIT
Na tle pojawiły się piękne glony ! jak zrobie fote to wkleję.
Nawóz zadowala mnie w 99% jak na razie.
Rośliny też dobrze sie czują , nurzaniec widzę , że sie mocniej ukorzenił.
Wypuszcza nowe liście, a i mech nabrał "puszystości" , więc chyba rosnie.
EDIT2
Minęło ponad 3 tygodnie czasu.
Mogę powiedzieć o tym nawozie , że jest dobry.
Glony pięknie rosną na tle oraz na otoczakach .
Nurzaniec wypuszcza nowe pędy , rozkrzewiać się zaczyna nareszcie.
Na razie ma słabe listki te nowe , ale rosną.
Mech też chyba daje jakoś rade , nie obumiera.
Teraz dawkuje nieco inaczej : daję 3-4razy w tyg po 5ml.
Myślę , że w ten sposób roślinom dostarczam stale nowej pożywki , a nie raz i koniec.
jak widać skutkuje w większym czy mniejszym stopniu.

Kujawsko-Pomorskie Forum Akwarystyczne

Nie udzielam porad na PW.
#6

8 Dzień
Wlałem dawkę dzień po podmianie, ponieważ walczyłem sporo z akwa i chciałem żeby się ustało.

Jeśli mam być szczery dużych efektów nie widać, będę zadowolony jak strzałka zacznie wypuszczać nowe łodyżki. Do tego zaczęły się pojawiać glony, nie jestem w stanie określić czy to przez nawóz, być może nie, ostatnio dodałem też światło.
zobaczymy co będzie w niedziele.

https://www.facebook.com/pages/From-all-...6571785133
Zapraszam na stronkę na FB i zostawienie lajka!:)
pozdrawiam
#7

15 Dzień
Jestem bardzo szczęśliwy ponieważ strzałka wypuszcza nowe pędy (widać to na zdjęciu chociaż słabo)
Glony jednak się utrzymują, zaczynam dziś nawozić co2 zobaczymy co z tego będzie.
Nurzaniec oczywiście pędy wypuszcza no ale to wiadomo nurzaniec.
http://i52.tinypic.com/352j28k.jpg

https://www.facebook.com/pages/From-all-...6571785133
Zapraszam na stronkę na FB i zostawienie lajka!:)
pozdrawiam
#8

Od dwóch tygodni testuję ten nawóz w dwóch zbiornikach:

1/
60l
0,7 W/l
Easy Carbo
Kranówka KH12, pH 7,2
Mchy (Willow, Java i Singapore) wybarwione, Microsorum "Thinleaf" rośnie, brak jakiegokolwiek nalotu na szybach.
2/
60l.
0,8 W/l,
CO2
RO z kranówką KH5. pH 6,8
Willow moss elegancko wybarwiony, Blyxa japonica, Echinodorus latifolius, Micranthemum umbrosum, Lomariopsis lineata i Pogostemon helferi mają zadowalające przyrosty. W baniaku są jedynie krewetki, więc niedobory makro uzupełniałem innym nawozem.



Uwagi:
- zawiły opis dawkowania - Wystarczyłoby np. "co tydzień po podmianie 12ml na 100l"
- pomysłowy dozownik.
- proponuję uruchomić produkcję dwóch wersji, podobnie jak na przykład Tropica TPN - jedna w dotychczasowej formie, druga z pełnym składem makro do zbiorników z niewielką/zerową fauną.

Ocena ogólna - nawóz nie odbiega jakością od porównywalnych produktów (Planta Gainer, Aquabotanique, Tropical itp. ) i ma atrakcyjną cenę.
#9

Do dzisiaj nie opanowałem fikuśnego dozownika. Na ulotce mało informacji na temat składu nawozu/precyzyjnieszego dozowania - akwarium z dużym/małym oświetleniem, mało/dużo zarośnięty.
Nie ma rewelacyjnych efektów. Jest to karma dla roślinek "na styk"
Ocena 5/10.
Testowałem go w dwóch akwariach.
45l (Proszę nie oceniać wyglądu - akwarium przejściowe)
Oświetlenie 15w
Podmiana 10l tygodniowo:
29.11.2011




16.01.2011






Krewetkarium:
18l
Oświetlenie 18w
Co2 brak
Podmiana: 5l tygodniowo

29.11.2010




13.12.2010




22.12.2010




29.12.2010




16.01.2011








#10

Witam czy można to jeszcze przetestować ? Pisałem jakiś czas temu do wolfik i wysłałem adres i niedostałem do dziś , więc znowu napisałem niedawno i nie dostałem odpowiedzi
Pozdrawiam


Skocz do: