• 5 Głosów - 4.2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes
#1

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubesRodzina:
Karpiowate

Pochodzenie:
Góry Białych Obłoków w okolicy miasta Kanton (południowe Chiny)

Środowisko:
Krystaliczne strumienie górskie

Długość:
3.5 - 4 cm

Żywotność:
5-7 lat

Dymorfizm:
Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione, samice mają bardziej zaokrąglony brzuch. Płetwa odbytowa u samców jest dłuższa niż u samic. Płeć można łatwo rozróżnić u dorosłych osobników.

Na lewym zdjęciu samiec z wyraźnie długą płetwą odbytową. Na zdjęciu po prawej na pierwszym planie dwie samice z krótszymi płetwami odbytowymi i wyraźnie zaokrąglonych brzuchach.

Zachowanie:
Towarzyska i niekonfliktowa ryba, najlepiej czuje się w stadzie. Zwykle przebywa w środkowej i przypowierzchniowej strefie zbiornika. Lubi silniejszy prąd wody.

Wygląd:
Kardynałki mają brązowawy kolor ciała. Od oka do płetwy ogonowej ciągnie się jasny pas w kolorze niebieskim, zielonkawym lub żółtym. Jest to dość ładna rybka, chociaż starsze osobniki nie są tak ładne jak młode. Szczególnie w pierwszych tygodniach życia rybki prezentują się ciekawe - boczna pręga ma wtedy kolor jasnoniebieski. Przypominają wtedy trochę Neony Innesa.

Warunki hodowli:
Kardynałek jest mało wymagającą rybką, ale mimo to warto znać kilka podstawowych zasad dotyczących hodowli tego gatunku. Toleruje dość niskie temperatury (jednak jest wrażliwa na jej nagłe skoki). Tak więc akwarium nie musi zawierać grzałki ? optymalna temperatura powinna wynosić od 17 do 25 stopni. Kardynałek jest ruchliwą, stadną rybką, więc wymaga akwarium przynajmniej 40-50l. Akwarium powinno być obsadzone roślinami, ale trzeba pamiętać o pozostawieniu miejsca do swobodnego pływania. Kardynałki lubią częste częściowe podmiany wody.
Akwarium powinno być przykryte, ponieważ w razie zagrożenia nie krępują się przed wyskakiwaniem z wody (a skaczą dość wysoko Big Grin).

Parametry wody:
pH: 6-8, tw: od miękkiej do twardej

Pożywienie:
Są to wszystkożerne rybki, preferujące jednak drobny pokarm ? żywy lub płatkowany. Dieta powinna być urozmaicona.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie kardynałka chińskiego nie jest trudne. Przy dobrych warunkach przystępują do tarła nawet w ogólnym, wielogatunkowym zbiorniku. Już kilkumiesięczne osobniki mogą się rozmnażać.
Do tarła należy umieścić dwóch samców i samicę w osobnym, niewielkim zbiorniku, obsadzonym gęsto drobnolistnymi roślinami, w którym temperatura powinna wynosić około 22 stopni C. Samica składa nawet do 300 jaj, które rozrzuca najczęściej po roślinach znajdujących się w akwarium. Tarlaki lepiej odłowić, ponieważ w przypadku gdy są głodne, mogą zjadać ikrę.
Młode wykluwają się po 1-2 dniach i początkowo przyklejają się do liści.

Gdy zaczną swobodnie pływać (w pierwszych dniach życia zaraz przy tafli wody, a później już coraz głębiej) można rozpocząć karmienie drobnym pokarmem. Ja stosowałem roztarty pokarm płatkowany. Można także podawać ugotowane żółtko lub bardzo drobny pokarm żywy.


Młode kardynałki z wyraźną, jasnoniebieską pręgą, która z wiekiem staje się bledsza.Tekst i zdjęcia są stworzone przeze mnie. Jakość zdjęć średnia, ale niedługo będę miał lepszy aparat to zrobię nowe i z edytuję. Opis gatunku oparty na informacjach z książek i internetu, oraz z własnych doświadczeń w hodowli tej ryby.


@Edit
Wyraźniejsza fotka:
#2

Miałem długo kardynałki i ze śmiechem stwierdzam ,że większość internetowych opinii jako ,że kardynałki giną powyżej 26* itd. to mit.Co prawda nie miałem ryb z odłowu ale te hodowane w akwariach i te sprzedawane w sklepach przetrzymywały u mnie nawet 32*C podczas walki z ospą i stałą temperaturę 28*C latem Smile

A co dolnego zakresu temperatur to krótko - sąsiadka ma je w oczku wodnym na lato Smile Zimy raczej nie przetrwają ... przynajmniej te hodowlane bo te z odłowu owszem Smile

SPRZEDAM - KLIK !
-270l - Malawi GG 3341234
-122,5l - Malawi
-112l - - Malawi
-57l - Roślinne
-54l - Kotnik - Malawi
-50l - Black Water


#3

Oczywiście ze mit. U mnie w kompletne upały temperatura dochodzi do 27 stopni w ekstremalnych sytuacjach, i kardynałki nieźle to znoszą. Nawet nie tracą barw, a wg. większości internetowych opisów tych rybek, powinny być ospałe i wyblakłe.
Tak jak mówisz, te z odłowu na pewno są mniej wytrzymałe na wysokie temperatury, ale większość z tych które trafia w nasze ręce to od przynajmniej kilku pokoleń nie widziały górskich strumieni Big Grin Szerze mówiąc nie znam się na tym, skąd sklepy biorą ryby, ale kardynałki które są tak łatwe do rozmnożenia chyba nie warto zwozić gdzieś z daleka.

Temperaturę optymalną podałem do 25 stopni jednak, żeby komuś nie przyszło do głowy jakieś grzałki wsadzać Big Grin


Skocz do: