• 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata
#1

Gupik Poecilia reticulata

Rozmiary ryb:

samiec do 4cm
samica do 7 cm
(rozmiary podane powyżej to rozmiary z mojej hodowli, gdzie największą samicą była Magenta blond)

Żywotność: 2-3 lata

Wygląd ryb:

U gupików występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest znacznie mniejszy od samicy, lecz o niespotykanym ubarwieniu. Jego płetwy grzbietowe i ogonowe są znacznie dłuższe od płetw samicy. Występuje wiele odmian hodowlanych samców tzw. ?standardów? np. triangel, dwumiecz, wachlarz rakietka. Są to oczywiście odmiany, którym daleko do formy dzikiej, która jest bardzo rzadko spotykana w akwarystyce.
Samice gupika są na ogół szare, lecz z lekko wybarwioną płetwą ogonową. Występują też samice oliwkowe, blond lub Albino, ale są znacznie rzadsze i dalekie od formy wyjściowej.

Zbiornik:

Minimalnym zbiornikiem dla gupików jest zbiornik 25l, gdzie można trzymać 5 samców Gupika Endlera lub dla kilku samic na czas rozrodu. Optymalnym zbiornikiem dla gupików są zbiornik od 70l wzwyż, gdzie można pozwolić sobie na stadko gupików. Ja osobiście posiadam zbiornik 100l, gdzie pływa ok. 25 sztuk gupików. Optymalną temperatura w zbiorniku to 24 stopnie, pH ok. 7, twardość wody od miękkiej do średnio-twardej.

Karmienie:


Gupik to ryba wszystkożerna. Najchętniej jedzą pokarmy warzywne, dafnie, średnio chętnie ochotkę. Moje gupiki karmione są głównie dafnią mrożoną, ochotką, oraz paletą pokarmów suszonych takich jak: Tetra Pro Colour, Tetra Pro Vegetable, Tropical Guppy, Tropical Ichtio-vit itd. Bardzo lubią również świeżo siekaną, surową marchewkę.

Rozmnażanie:

Rozmnożenie gupika nie należy do trudnych. Gupiki rozmnażają się praktycznie w każdych warunkach (co nie znaczy, że można je w nich przetrzymywać). Ciąża trwa ok. 4 tygodni. Ilość młodych wynosi od kilku do sto kilkudziesięciu (rekord świata to 192 młode). Najczęściej młodych jest ok. 20. Nieodławiane młode są zjadane przez starsze osobniki.

Ważne informacje:

Wbrew pozorom hodowla gupika nie należy do najłatwiejszych za jaką jest powszechnie uznawana. Ryby źle znoszą pogorszenie warunków wody. Regularnie nie podmieniana woda może skutkować postrzępieniem i pozlepianiem się ogonów, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.


Autor: Adam Mikołajczyk.
Zdjęcia: Adam Mikołajczyk.

Pozdrawiam.
[100l] - "Gupikarium"


Skocz do: