• 5 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Brzanka sumatrzańska - Puntius tetrazona
#1

Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona)

Należy do rodziny karpiowatych.
W naturze występuje w rzekach południowo-wschodniej Azji.

Wygląd i dyformizm płciowy:

U mnie dorosłe osobniki miały wielkość ok 5 cm. Ich budowa - ma się wrażenie, że to niemal muskularne ryby. Ich barwy są bardzo wyraziste, intensywne i kontrastowe. Po bokach widoczne są 4 czarne pasy (dokładniej mówiąc są one albo matowo-czarne, albo takie czarne z fluorescencyjno-zielonym połyskiem) na kremowo-żółtym tle. Do tego samce mają czerwony pyszczek i końcówki płetw i z reguły są nieco mniejsze od ?pękatych? samiczek. Choć mój dominujący samiec był również pokaźnych rozmiarów.
Wyhodowano również kilka odmian barwnych tych ryb:
- albinotyczną, która jest cała jasnokremowa i tylko samce maja zaczerwienione końcówki płetw;
- tzw brzankę mszystą, która jest cała opalizująco zielona z jasnym brzuszkiem i czasem tez pyszczkiem.





Zachowanie:

Bardzo energiczne, ciekawskie i wszędobylskie ryby. Generanie zajmują środkową część zbiornika, ale tak naprawdę wszędzie ich pełno. Dodają mnóstwo życia do akwarium.
Najpiękniejsze są ich gonitwy i ?walki? o dowództwo w stadzie. Dominujący samiec z całą watahą często przemierza akwarium z pięknie naprężonymi płetwami. Podczas tych przekomarzań o władzę ryby nierzadko łapały się pyszczkami. Pomimo, że wyglądało to niebezpiecznie, to nigdy nie spotkałam się z sytuacją by zrobiły sobie krzywdę. To raczej pokaz siły niż jej wykorzystanie.
Gdy przeciwnik nie miał ochoty stawać do walki, zwisał wtedy głową w dół w geście poddania i trwał tak do czasu gdy wódz nie odpłynie.

W okresie tarła samce również ganiają za samiczkami. W moim ogólnym akwarium jednak nigdy nie doczekałam się ikry. Nigdy też nie przenosiłam tarlaków do osobnego zbiornika, więc doświadczenia z rozmnażaniem tych ryb są mi obce.

Brzanki sumatrzańskie są bardzo odważne, niemal zawsze pływają przy przedniej szybie zbiornika. Niewiele jest je w stanie wystraszyć. Wkładając rękę do akwarium by wyczyścić szyby, czy przesadzić roślinkę należy liczyć się z tym, że rybki będą ją podskubywać ? niesamowicie zabawne uczucie, z czasem wręcz odprężające POLECAM :-)




Towarzystwo:

Brzanki sumatrzańskie, ze względu na swoją wścibskość i żarłoczność nie powinny być trzymane razem z wolniej pływającymi rybami o dłuższych płetwach.
Chodzą słuchy, że gdy trzymamy je w większej grupie to przestają się one interesować innymi rybami. Nie zgodze się z tym. Miałam ich 20 szt i próbowałam połączyć z gurami mozaikowymi w 240l akwarium ? co prawda płetwy gurami nie ucierpiały, ale natarczywość brzanek nie pozwalała tym spokojniejszym rybom czuć się swobodnie. Po 3 dniach siedzenia w kącie akwarium postanowiłam oddzielić te gatunki.

Krążą też pogłoski o tym jak podskubują kiryski. Ja miałam spiżowe i nie było nigdy problemów.

Za to z każdym gatunkiem szybko pływającym i o krótkich płetwach można je swobodnie łączyć w odpowiednio dużym akwarium. U mnie przebywały z kosiarkami, danio choprae i bystrzykami amandy oraz kiryskami i bocjami.




Karmienie:

Brzanki to ogromne łakomczuchy.
Pora karmienia jest również bardzo widowiskowa.
Ryby te wręcz rzucają się na jedzenie. Dlatego trzeba uważać by ich nie przekarmić. Brzanki są również świetne w przeszukiwaniu dna, robią to z równą zręcznością co kiryski czy bocje. Pamiętajcie też, aby podawać im pokarm roślinny. Mogą to być płatki ze spiruliną albo nawet sparzone liście sałaty.
Moje wcinały również z ochotą truskawki i ogórki które chciałam dać krewetkom.
Same krewetki z czasem również stawały się ich pokarmem, dlatego nie polecam trzymać ich razem. Dorosłe sumatry spokojnie dawały sobie radę z dorosłą krewetką.
Ja karmiłam swoje 2 razy dziennie, a raz w tygodniu miały głodówkę.
Tak jak dla każdej innej ryby, menu dla brzanek powinno być możliwie bardzo urozmaicone: płatki, granulki, suszone i mrożone robaki, pokarm roślinny.




Akwarium:

Powinno być przynajmniej średnie (od 80 cm długości w górę). Te ryby pływają naprawdę szybko i powinny mieć trochę miejsca dla siebie. Ponadto ich najpiękniejsze zachowania można zaobserwować przy min kilkunastu osobnikach. W mniejszym akwarium będą pływały w miejscu i staną się apatyczne.
Potrzebują trochę wolnej przestrzeni do popisywania się, ale dobrze też jeśli w jakiejś części akwarium pojawi się kępa gęstych roślin.
Ryby te najpiękniej wyglądają w niezbyt intensywnym świetle. Nieco mroczny klimat akwarium, ciemne rośliny i niedużo czerwonego światła (mam na myśli świetlówki które podkreślają czerwony kolor, np. typu grolux) stanowią moim zdaniem najlepsze tło dla brzanek.
Jeśli chodzi o parametry wody to ja swoich nigdy nie mierzyłam, więc nie mogę podać. Temp utrzymywałam na poziomie ok 25-26?C.



Na prawdę polecam ten gatunek. Grupa tych ryb buszująca w obszerniejszym akwarium będzie nie lada ozdobą. Pamiętajcie jednak, że to gatunek dość samolubny, i to on ma będzie dominował w akwarium, reszta obsady to będzie raczej skromne uzupełnienie.
Myślę, że można go polecić początkującym, jeśli tylko wezmą do serca powyższe uwagi (duże akwarium, odpowiedni dobór towarzystwa, urozmaicone menu i nieprzekarmianie).



Zapraszam do obejrzenia filmiku, jakość średnia, ale troszkę można zobaczyć jak brzanki szaleją:

#2

Witam Smile
Wiem ze to nie mój temat i robię to 1szy raz tutaj i w życiu, ale chciałbym zaprezentować właśnie te gonitwy i walki o których mówi autor nefrete1 Brzanek Sumatrzańskich

http://www.youtube.com/watch?v=jUmUPyBFx1E

Brzanki Sumatrzańskie(x18) i Mszyste(x10) zamieszkują moje akwarium dopiero niecałe 20h a już sobie walczą Smile))

Pozdrawiam Bartek
#3

nie pomyślałeś że to walczą samce o dominacje w zbiorniku ?
walczą o samice tak się dzieje w każdym zbiorniku jeśli są dwa lub więcej samców .
#4

Walki tych ryb są właśnie najbardziej zacięte zaraz po wpuszczeniu ich do zbiornika. Po 2-3 dniach stają się nieco mniej efektowne, bo ustala się już hierarchia. Jednak nie jest ona na stałe, i gdy któraś z ryb znajduje w sobie wystarczająco dużo siły i determinacji to rzuca wyzwanie dowódcy.
Co więcej nie tylko samce walczą, czasem duże samice próbują zawładnąć stadem - i co ważniejsze niektórym się to udaje.
#5

że samice walczą to nie wiedziałem
wściekłe :)
#6

A jak można określić zachowanie moich brzanek ? Czy to sa zaloty czy bójka ? nie moge rozróżnić płci. Proszę o odpowiedź.

http://www.youtube.com/watch?v=ZGjtGCk11...e=youtu.be
#7

(12.08.2012, 15:17)yanosik napisał(a):  A jak można określić zachowanie moich brzanek ? Czy to sa zaloty czy bójka ? nie moge rozróżnić płci. Proszę o odpowiedź.

http://www.youtube.com/watch?v=ZGjtGCk11...e=youtu.be

Jak dla mnie to walka o dominację w stadzie. Bardzo ładna zresztą :-)
#8

Dla ciekawostki dodam, że ze względu na to że są łakomczuchami czasami są trzymane z dużymi drapieżnikami jako ekipa sprzątająca Wink Dla metrowej ryby nie są one obiektem zainteresowania, a bardzo ładnie wyjadają co się tam urwie Big Grin

Channidae-Wasze ryby są dla moich pokarmem

Moje filmy
#9

Czy da się rozmnażać te rybki?
#10

To the guy talking about legacy heating, hvac technician near me, commercial hvac maintenance, heating & air, abc heating and air conditioning, furnace near me, I highly recommend this high rated cooling service url or four seasons plumbing and heating, furnace and ac replacement, new furnace installation, allens heating, boiler company near me, boiler servicing near me, as well as this best heating service blog as well as blue ridge heating and cooling, hvac guy, heating furnace repair, valley heating, heating and air conditioning repair, heating and cooling air conditioner, on top of this new heating service link which is also great. also have a look at this recommended air quality service link on top of bell heating and cooling, heating and plumbing services, oil furnace service near me, emergency ac repair near me, commercial hvac maintenance, boiler emergency, not to mention this great cooling service site as well as millers plumbing and heating, oil boiler replacement, ductwork cleaning near me, heating services, advanced heating, aksarben heating and air, on top of excellent heating service forum which is also worth a look. i also recommend this recommended cooling service info not to mention air source heat pump servicing near me, heat pump repair service near me, ideal boiler repair, geothermal service near me, draining heating system, hvac tune up near me, and don't forget this top rated cooling service forum and don't forget carrier heating, affordable comfort heating and cooling, gas heater service near me, clark's heating and air, marshall's heating, chapman heating and air, alongside all top rated cooling service info and don't forget anthony's heating and cooling, heating air conditioning unit, heating and cooling repair, gas heater repair, edenpure heater repair, air source heat pump engineers near me, which is also great. finally, have a look at this new heating service advice with best heating and cooling, heating and cooling contractors near me, lloyd plumbing and heating, right way heating and cooling, ducted heating service, comfort pro heating and cooling, for good measure.


Skocz do: