• 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides)
#1


Parka pielęgniczek Kakadu

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) - ryba z rodziny pielęgnicowatych zamieszkująca rzeki w Peru i Brazylii

Dymorfizm płciowy.
Samce są prawie 2 razy większe od samic, intensywniej ubarwione, z wydłużonymi płetwami, szczególnie pierwszymi promieniami płetwy grzbietowej(foto poniżej).



Ryby te najczęściej hoduje się w haremach, ale możliwe jest też "trzymanie" parki tych pielęgniczek. Kakadu są rybami terytorialnymi o dosyć dużej agresywności względem osobników swojego gatunku. Odznaczają się również sporą agresywnością do pozostałych mieszkańców w akwarium (przebywających szczególnie w strefie przydennej zbiornika), nawet sporo większych od siebie. W okresie tarła agresywność, zwłaszcza samiczek, bardzo wzrasta.

Karmienie.
Kakadu konsumują w zasadzie każdy pokarm, pod warunkiem, że jest to mięsko.
Ja karmię pielęgniczki płatkami mięsnymi z "Tetry", mrożonkami (wodzień, serca wołowe), żywymi larwami wodzienia, oraz suchym granulatem mięsnym.

Parametry wody.
Woda powinna być miękka ( do 10°n) i lekko kwaśna (6-7 pH), dobrze filtrowana i natleniona o temp. w granicach 22-28°C, (chociaż u mnie 30°C wytrzymywały bezproblemowo).
Gdy miałem wodę o twardości około 12-15°n, pielęgniczki dosyć często chorowały na pleśniawkę.

Zbiornik
Według mnie optymalnym zbiornikiem dla układu 1+3 (1 samiec - 3 samice) jest zbiornik około 200 l (przy układzie 1+2, w takim akwarium ryby nie wchodzą sobie praktycznie w drogę). Terytorialność tych ryb odnosi się zwłaszcza do okresu tarła, wtedy samice bronią terenu w promieniu około 15-20 cm od gniazda. Natomiast w czasie, gdy nie opiekują się ikrą bądź narybkiem samiczki pływają po całym akwarium i zaczepiają się nawzajem, ale bez większego przekonania. W przypadku, gdy dno nie jest "równo" zagracone korzeniami lub innymi elementami tworzącymi kryjówki, wtedy ryby mogą walczyć o jeden obszar, teoretycznie, według nich, lepszy do odchowania potomstwa. Dlatego trzeba zadbać, żeby kryjówki były umiejscowione na obszarze całego dna zbiornika. Samiec w zasadzie zajmuje całe akwarium i do posiadania więcej niż jednego samca potrzebny jest większy zbiornik. Przy dwóch samcach w akwarium, pewnym jest, że jeden zostanie "zagoniony" na śmierć.
Ryby dobrze czują się w akwarium z roślinami jak i bez roślin jedynie z korzeniami i liśćmi.

Rozmnażanie.
Woda często podmieniana, jak najbardziej miękka, (u mnie około 3°n), lekko kwaśna (u mnie około 6,9 pH), temp. 26°C. Ryby przed tarłem należy dobrze karmić, najlepiej żywcem lub mrożonkami.
Kakadu wycierają się w kryjówkach. Samica składa ikrę na sklepieniu takiej kryjówki (grota, korzeń, łupina kokosa ), a samiec, najczęściej nie mogąc się dostać do środka, zapładnia jaja z "pewnej odległości" machając płetwą ogonową i wtłaczając nasienie do kryjówki. Więcej ikry zostaje zapłodnione gdy grota jest niska i jak najbardziej płaska. Po tarle opiekę nad ikrą przejmuje samiczka, czasem przepędza samca z okolic gniazda. W zależności od temperatury panującej w akwarium małe wylęgają się po 2-3 dniach i zaczynają pływać po około tygodniu.

Samiczka z młodymi (pierwszy dzień poza gniazdem)

Narybkiem opiekuje się samiczka, jeżeli małe wpadną w zasięg pyszczka samca to mogą zostać pożarte, ale nie zawsze. Z obserwacji wynika, że samica opiekuje się młodzieżą około 2 tygodnie. W tym czasie jest bardzo agresywna i nie boi się wtedy żadnej ryby.
Młode karmiłem larwami solowca, od pierwszego karmienia wiedziały o co chodzi. Pielęgniczki rosną szybko.

2 tygodniowe młode (najedzone artemią)

Po miesiącu karmiłem je suchym mięsnym granulatem, a po 6-7 tygodniach wcinały już mrożone wodzienie.


2 miesięczne pielęgniczki (2 cm długości)

Jeżeli rybki wytrą się w akwarium ogólnym to największym zagrożeniem dla narybku są, normalnie nieszkodliwe, stada kąsaczowatych (neony, bystrzyki) , które lubią pływać m.in. w środkowej strefie. Przy stadzie liczącym kilka, kilkanaście sztuk tych ryb samiczka, pomimo swojej agresywności, nie jest w stanie upilnować młodych i ochronić ich przed zjedzeniem.
Przenoszenie samiczki z ikrą lub już wylęgniętym narybkiem do innego zbiornika, prawie zawsze kończy się pożarciem młodych przez samiczkę. Młode mogą również zginąć, jeżeli samica będzie niepokojona działaniami akwarysty. Przez pierwsze dwa tygodnie po wylęgu młodych należy do minimum ograniczyć działania w akwarium. Tylko karmienie i ewentualna, ostrożna podmiana wody.

Pielęgniczka kakadu nie jest rybą specjalnie wymagającą, nie lubi twardej i zasadowej wody, ale najbardziej szkodzi jej "stara" woda, więc obowiązkowo należy podmieniać wodę przynajmniej raz w tygodniu, jeżeli decydujemy się na hodowlę tych rybek trzeba liczyć się z zakupem filtra RO.

200 l agassiza, otoski i rodostomusy
http://s2.ifotos.pl/img/Akwa-2Mjp_hhaahrr.jpg
#2

Cześć, mam dla wielu akwarystów bardzo ważną informacje min. pod względem rozmnażania.Kakadu już się rozmnaża jak samica ma 2,5-3cm,samiec 3,5-4cm.Dzisiaj mi się wytarły, 2dni przed tarłem samica jest grubsza niż inne, i ma pokładełko. Samiec zajął połowe akwarium (120l-czyli 40cm) i jego pilnował, wreście na czas kiedy samiczka odważyła się i podpłyneła w grote i złożyła ikrę w szczelinie (nie kokosie) samiec się uspokoił , samica cały czas go nawoływała,tak jakby chciała z nim cały czas odchowywać młode,lecz samiec zachowuje się w tym przypadku jak kukułka Tongue.Przed tarłem wymieniłem 80-90% wody a po tarle dolałem ok. 3l wyciągu z liści , od 10godzin woda jest lekko zamulona ,lecz pomaga w nie pleśnieniu ikry.Już po wszystkim samiec broni miejsca złożenia ikry do granicy 30-50cm i odpędza 6x większe od siebie skalary. I 3 inne samiczki kakadu do których też flirtuje ,lecz narazie jeszcze nic nie będzie z uwagi na 'żonę'. Polecam każdemu. Samiec niespodziewanie po 4dniach od zakupu zaczoł nabierać lepszych barw ,wydłużył mu się ogon i wgl. rewelka, samice wszystkie ładne i cały czas zmieniają kolory. Mam Samca i 2samice standard i 2 samice double red albo orange Smile

PS:Zdecydowanie kakadu hodowlane są ładniejsze od dzikusów,ale każda ryba ma swój urok,a właściciel gust: )

240l :
Andinoacara rivulatus 1+1
Thorichthys meeki 1+1
Heros efasciatus gold (red) 1+1
37,5l :
4+2 Gupik :)



#3

Ja dorzucę od siebie filmiki z dzikusami.

http://www.youtube.com/watch?v=VwkGM708V...hlT3ndQn_g=

http://www.youtube.com/watch?v=Q77Hzj3Rt...2zNC-L_2-w=

http://www.youtube.com/watch?v=zXAH2Efcm...azHgOxeepc=

Filmiki były robione kilka dni po wpuszczeniu do akwarium i nie oddają w 100% kolorów zwłaszcza samca.
#4

Obserwacje z ostatnich dni:
Samiec, dobiera się z samicą, można powiedzieć że to związek monogramiczny, gdyż zalecają się do siebie, lecz, czasem się zaleca do innych samic, gdy te są 'chętne' jednakże się z rzadną jeszcze nie wytarł. Musi być wierny. Pomaga samiczce odpędzać intruzów. Samica go nie odpędza, wręcz odwrotnie, chce żeby do nie przyszedł. Prawdopodobnie będą odchowywać narybek razem,dam znać jak będzie potem. Narazie instynktowi samicy nie mam nic do zarzucenia Smile Samiec gdy podpłynie obok ikry, nawet jak nie ma samicy,nie tknie jej.

240l :
Andinoacara rivulatus 1+1
Thorichthys meeki 1+1
Heros efasciatus gold (red) 1+1
37,5l :
4+2 Gupik :)



#5

Lepiej trzymac je w grupach jeden samiec kilka samic bo w parze samiec zbyt mocno molestuje swoja partnerke.
Samice majace jednoczesnie mlode w jednym zbiorniku potrafia ukrasc mlode kolezankom. Opiekuja sie nimi jak swoimi, wiec szkody nie ma.

Pozdrawiam ZHO
www.akwa.aip.pl Prawdopodobnie najstarsza strona o rybkach po polsku. Mam 200 l Amazonia.
www.akwa.cba.pl Nowy projekt.
#6

Nie prawda, mój samiec odkąd został ojcem i widzi swoje 'owoce' ze swojego 'sadu' to przestał już tak naparczywie trzeć się z samicami,a sam opiekuję się z samicą narybkiem. Ja mam harem 1+4, i sądzę że mógłbym mieć o 1-2 samiczki mniej. Podczas opiki nad narybkiem samica bez kryjówek zabierze całe akwarium z samcem, ale z kryjówkami i wieloma skałami,liścmi, korzeńmi,muszli,szyszkami to zabiera 1/2-3 części akwarium Smile

240l :
Andinoacara rivulatus 1+1
Thorichthys meeki 1+1
Heros efasciatus gold (red) 1+1
37,5l :
4+2 Gupik :)



#7

Moze Ty masz troskliwego tatusia i wiernego meza, u mnie jacys muzulmanie sie zawsze trafiali. Prorok pozwolil na 4 zony, wiec czemu nie.

Pozdrawiam ZHO
www.akwa.aip.pl Prawdopodobnie najstarsza strona o rybkach po polsku. Mam 200 l Amazonia.
www.akwa.cba.pl Nowy projekt.
#8

To znaczy, u mnie samiec zapładnia ikrę innym samicą,ale jest wierny tej jednej , opiekuję się dziećmi. Super sprawa, samica wychodzi z nim na spacerki po akwarium i dziećmi, fajnie to wygląda Smile Choć sądzę że jak młode znikną ,lub je odłowie to się nic nie zmieni, gdyż od początku się sympatyzowały. Nie jest może największa, ale za to najgrubsza, najpiękniejsza (złote barwy all day all night) oraz często z nim flirtuje Smile

240l :
Andinoacara rivulatus 1+1
Thorichthys meeki 1+1
Heros efasciatus gold (red) 1+1
37,5l :
4+2 Gupik :)



#9

Chyba mnie namówiliście na zakup ich Big Grin A jak poczytałam o tarle to już w ogóle.
#10

Ja również zamierzam je kupić.


Skocz do: