• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mocno pogryziony aksolotl
#1

Witam, z góry zaznaczam że nie wiem czy dobrze sklasyfikowałem wątek. Nie chodzi tu o rybę, a o Aksolotla meksykańskiego. Nie mogłem znaleźć żadnego forum polskiego specjalizującego się w Aksolotlach więc postanowiłem napisać tu, mam nadzieję że ktoś chociaż spróbuje pomóc, sprawa jest poważna. Do rzeczy.
Moj aksolotl jest u mnie już 5 lat, ma ok 20cm długości, akwarium 45l. Więc wujek ma oczko wodne, i wymieniał w nim folie, robi to raz na pare lat. Dał mi do przetrzymania okonia, zgodziłem się. Więc wrzuciłem go na jakiś czas do aksolotla. Minęły 3 dni, i wszystko było ok. Czwartego dnia (rano), kiedy zajrzałem do akwarium, doznałem szoku. Aksolotl dwie przednie kończyny obgryzione miał do samych kości (dosłownie) przez owego okonia, do długości łokci. Więc wziąłem okonia i przełożyłem do wanny. Był on mały, około 10-13cm. Zostawiłem tak aksolotla, myśląc że da rade, w końcu mają bardzo szybką regenerację w porównaniu do innych zwierząt. Po 3 dniach zrobiły mu się "Kule" takie kępy z jakby białych glonów przy końcu łokcia, tam gdzie jeszcze miał rękę. Postanowilem go wyjąć i te rany mu odkazić, po czym włożyć do sterylnego akwarium z filtrem. Tak zrobiłem. Ręce za łokciem ledwo się trzymały. Po dobie spędzonej w sterylnym akwarium i po odkażeniu ran te martwe części rąk za łokciami poodpadały, nie ma już żadnych glonów na kończynach. Z normalnej tkanki która została wystają już tylko takie czyste kikuty, wygląda to jakby miało być już ok, a jednak myślę co jeszcze powinienem zrobić. W odległości 300km od mojego miasta nie ma żadnego weterynarza który zajmuje się płazami. Więc proszę o rady, co powinienem zrobić jeszcze? Jutro wstawię jego zdjęcia. Wcześniej aksolotl nie chciał jeść, zanim tego okonia dałem, i jak juz był też nie, i wychudł, co dziwne kiedy przełożyłem go do tego sterylnego akwa, wcina ochotke, i dzdzownice. To co zostaje od razu odsysam odmulaczem, odchody również. Pozdrawiam
#2

Nie dość że litraż na Aksolota za mały, to jeszcze Okonie wpuszczasz z oczka wodnego. Nawet gdyby go nie zjadł, mógł przytargać jakieś choróbsko. Pomóc ci nie umiem, bo tego stworzenia na oczy nawet nie widziałem, ale dziwi mnie twoje postępowanie.
#3

Postępowanie bezsensowne, a aksolotlowi daj spokój i karm go. Oczywiście woda musi być chłodna i dobrze natleniana.
#4

Wiem że akwa ma małe, ale niedlugo, jeśli da rade i wyzdrowieje przekladam go do 140 litrów. Wiem że z tym okoniem głupio zrobiłem, ale na serio myślałem że nic mu nie zrobi... Okonia włożyłem , bo myślałem że jak mały to nic mu nie zrobi. Nawet myślałem że aksolotl poobgryza okonia. Ja robię co mogę teraz, chłodzę mu wodę, podmieniam, nie wiem jak miałem postępować, bo nigdzie nie widziałem ani nie czytałem o podobnym przypadku. Dlatego odkaziłem mu te rany, a teraz szukam kogoś kto jakoś mi podpowie co mam zrobić. Co jeśli znów mu wyrośnie to glonowate cos na rękach?
#5

http://www.amphibia.boo.pl/forum/viewtop...9a73cd7019
Może spróbuj na tym forum.
Mam nadzieję że nikt mi warna za to nie da, to nie forum akwarystyczne, a ja nie próbuję niczego promować.
#6

(04.06.2011, 23:18)Astrolox napisał(a):  a teraz szukam kogoś kto jakoś mi podpowie co mam zrobić. Co jeśli znów mu wyrośnie to glonowate cos na rękach?

(04.06.2011, 23:14)Kaef napisał(a):  a aksolotlowi daj spokój i karm go. Oczywiście woda musi być chłodna i dobrze natleniana.
#7

Te białawe glony, któe swego czasu wyrosły mogły być pleśnią. Zgadzam się z przedmówcami, że to idiotyczny pomysł łączyć aksa ze stawowym okoniem, raz że to ryba drapieżna dwa trzymana była w innych warunkach i mogła przynieść syfu.
Miałam kiedyś aksa, kupiłam go bez jednej łapki, nie wiem jak ją stracił. Potem łapka mu odrosła i wyglądał idealnie. Nie przesadź z ochotką, i ona i dżdżownice to tłuste pokarmy i ryzykujesz zatłuszczenie wątroby u aksa. Urozmaicaj mu to, np. w zoologach można kupić serca wołowe, możesz też kupić świeże w mięsnym i zmielić je np. z sałatą, żeby dostał trochę innych witamin. Mój aksolotl potrafił nawet złapać muchę, która usiadła na krawędzi akwa. Możesz też znaleźć pewne źródło , z któego będziesz brał małe gupiki na pokarm.
#8

(24.07.2011, 11:00)krysti27 napisał(a):  Nie przesadź z ochotką, i ona i dżdżownice to tłuste pokarmy i ryzykujesz zatłuszczenie wątroby u aksa. Urozmaicaj mu to, np. w zoologach można kupić serca wołowe, możesz też kupić świeże w mięsnym i zmielić je np. z sałatą, żeby dostał trochę innych witamin.

hoduje aksy od 6 lat, dżdżownice to podstawowy pokarm..to prawie sama woda z dodatkiem białkaSmile serce wołowe tylko sporadycznie, np raz w miesiącu.
pozostałe mięsa ewidentnie odpadają! Nie za często drewnojada bo to akurat tłuścioch jestSmile Latem polecam ćmy i koniki polne. nie za często ryby, chetnie zjedzą szarańcze wędrowną czy świerszcze które kupisz choćby na allegro, absolutnie żadnej sałaty zmielonej z mięsem, raz zasyfisz wodę a ta musi być dla aksa czysta, dwa aks to drapieżnik , nie jest w stanie przetrawić roslinnych pokarmów. Ochotka niebyjest ok ale co bedziemy się czarować- syfi wodę.Co do
obgryzień trzeba było go kąpać w roztworze soli nie jodowanej, lodówkoać itd. jak i co wyczytasz na necie
PS. http://www.terrarium.com.pl/forum/viewforum.php?f=4
#9

In response to the guy inquiring about wholesale suppliers in canada, do cbd gummies help sleep and anxiety, can hemp gummies cause anxiety, are cbd gummies legal in aus, best shops to shop at, new vegan products aldi, I highly suggest this useful vegan products link or best shopping malls in paris, are cbd gummies legal in aus, cbd gummies for tinnitus price, cbd gummies for tinnitus ingredients, do cbd gummies really relieve pain, shopping concierge jobs, on top of this best vegan products forum as well as vegan indian brands, cbd gummies reviews australia, best mall to shop in singapore, luxury brands shopping online, shopping mall concierge design, vegan meals at waitrose, on top of this recommended shopping concierge link which is also great. Also have a look at this cool shopping concierge link not to mention what does it mean for a product to be vegan, luxury concierge companies london, can i spend love to shop card in asda, full send cbd gummies review, green farm cbd gummies review, are cbd gummies illegal uk, not to mention this cool shopping concierge forum on top of shopping mall concierge services, luxury brands shopping bags, are hemp gummies illegal, aldi vegan food list uk, hemp gummies australia onris, best vegan products aldi, not to mention best vegan products forum which is also worth a look. I also suggest this top shopping concierge advice as well as barbados toy stores, just cbd gummies 1000mg effects, vegan face products uk, best store to shop for clothes, tesco best vegan products, new vegan products asda, as well as this updated shopping concierge details alongside all how many cbd gummies should i take for sleep, zenzi cbd gummies australia reviews, vegan mens hair products uk, cbd gummies for tinnitus, does asda sell vegan food, best vegan brands uk 2020, as well as best hemp gummies info which is also great. Finally, have a look at this best hemp gummies tips for good measure. Check more Updated Small Business Blog d19177d
#10

In reply to the guy talking about powerful rap lyrics, rap lyrics to rap, rap lyrics about women's beauty, most quotable rap lyrics, rap examples freestyle, gucci gucci lil durk, I highly recommend this high rated Toronto rapper site or yasiin bey talib kweli podcast, history of hip hop podcast, boom rap, writing rap lyrics, best tupac lyrics, clean rap lyrics, not to mention this great Toronto rapper tips on top of hip hop podcast 2020, best rap lyrics for rap battles, weekend mac miller lyrics, best underground rap lyrics, free ghost written rap lyrics, eminem rap god clean, not to mention this updated Toronto rapper details which is also great. also have a look at this best Toronto rapper blog not to mention space jam a new legacy rap battle lyrics, rap lyrics no one has used, rap song captions, g herbo balenciaga, best hip hop music podcast, romesh podcast hip hop, and don't forget this awesome Toronto rapper blog and don't forget lil wayne in this house lyrics, lyrics for raps that rhyme, free rap song lyrics, gucci gucci lil durk, yasiin bey talib kweli podcast, rap lyrics that go with any beat, on top of excellent Toronto rapper site which is also worth a look. i also suggest this recommended Toronto rapper details and don't forget boom bap instrumental, new rap lyrics, lil kim drugs lyrics, free freestyle rap lyrics, rap diss lyrics, best hip hop podcasts on spotify, as well as this top rated Toronto rapper info on top of rap generation, best inspirational rap lyrics, good rap podcasts, hip hop production podcast, lyrical rappers 2021, boom bap 90s, not to mention excellent Toronto rapper site on top of podcast romesh ranganathan, rap lyrics about son, meaningful lyrics from rap songs, tupac shakur songs lyrics, weird rap lyrics, dave chappelle mos def podcast, which is also great. finally, have a look at this excellent Toronto rapper details with boom bap hip hop, fast rap lyrics, rap lyrics about food, best tupac lyrics, good hip hop podcasts, rap lyrics that are not used, for good measure.


Skocz do: