• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

glony na kamykach
#1

Właśnie zakładam akwarium od nowa tym razem z rybkami zimnolubnymi(wcześniej miałam ciepłolubne) i chciałabym uniknąć powstawania glonów na żwirku.
Co tydzień wymieniam 1/3 wody i czyszczę dno odmulaczem ,przycinam rośłiny,posiadam również filtr i grzałkę oraz oświetlenie 36W, akwa ma 120l.Co roku myję całe akwarium ze sprzętem itp. a glony na żwriku są nie do zwalczenia jak myślicie czy jeżeli kupie piasek do akwarium lub drobniejszy żwirek to glony nie będą osiadać tak jak na zdjęciu niżej ?

http://imageshack.us/photo/my-images/69/90136791.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/137/63867454.jpg/

(glonu pojawiały się zawsze na tym żwirku się po około 8 miesiącach od generalnego umycia akwarium).Proszę o poradę w sprawie żwirku(czy na drobniejszym podłożu,piasku nie będą pojawiały się glony?oraz jak poradzić sobie z tymi glonami.
#2

Nie zmienia się całej wody po roku .... tylko podmienia się, nie można całkowicie zmieniać. Co do glonów, masz jakieś roślinki żywe w akwarium? Nawozisz czymś? To nie jest wina żwirku że powstają tam glony, kup sobie z 4-5 otosków, one zjedzą ci wszystkie glony i będą trzymać porządek.
#3

To kochane krasnalki są Wink
Jaki masz filtr? Jakie wkłady?
Jaka obsada?
Jakie i ile roślin?
Jaką wodę bo pewnie twardą jeśli z nimi się męczysz?
Moim zdaniem zła filtracja.
Otoski tego świństwa nie ruszą. Kosiarki tak ale nie nadają się do Twojego akwarium.
Poza tym nowe rybki to nowe zanieczyszczenia a ty trzeba zlikwidować przyczynę a nie walczyć ze skutkami błędów Smile
#4

filtr wewnętrzny FAN 2 PLUS AQUAEL od 100 do 150l z wkłądem gąbkowym,oświetlenie 36W,
obsada:
wcześniej miałam 3 gurami dwuplamiste ,1 glonojad,2 kirsyki,3 danio,2 bocje,2 bojowniki teraz zamierzam hodować ryby zimnolubne(welony).
rośliny: moczarka, żabienica drobnokwiatowa, nurzaniec (rodzajów roślin dosyć mało ale za to rosną w dosyć dużych ilościach).
Teraz zakładając akwa od nowa chciałabym uniknąć poprzedneigo błędu i zapobiec powstawaniu glonów na żwirku, ale nie wiem za bardoz jaki błąd popełniłam.
#5

To mamy przyczynę powstawania glonów. Bardzo słaba filtracja. Musisz kupić mocniejszy filtr wewnętrzny lub filtr kubełkowy Smile
Welony odpadają. W żadnym wypadku do Twojego akwarium się nie nadają. Poczytaj temat o obsadach do akwarium 100-150l.
#6

W błędzie jesteś wiśnia0384 przynajmniej częściowym bo być może jest to jakaś przyczyna ale nie na sto procent. Ja uważam, że filtrację mam wyśmienitą jak na taki zbiornik a z trzy malutkie kępki takie mam
#7

Krasnorosty = zła obsada ryb, mało roślin, twarda woda - pewnie nawet nie wiesz jakie masz parametry wody.

Każdy temat w tytule powinien zawierać ogólny opis problemu.
Pisz poprawnie !


Od czasu stworzenia Internetu ruch obrotowy Ziemi jest przede wszystkim napędzany przez zbiorowe obracanie się nauczycieli języka polskiego w grobach.
#8

(20.06.2011, 22:55)toomeka@wp.pl napisał(a):  W błędzie jesteś wiśnia0384 przynajmniej częściowym bo być może jest to jakaś przyczyna ale nie na sto procent. Ja uważam, że filtrację mam wyśmienitą jak na taki zbiornik a z trzy malutkie kępki takie mam
Za wydajna filtracja też nie jest rozwiązaniem bo pędzle mają co jeść - nie głodują Smile w związku z dużym ruchem wody. Dlatego w takim wypadku najlepiej stosować deszczownię.
Ja u siebie mam pędzle na żwirze przy samym froncie tam, gdzie ruch wody największy. Nigdy nie wytępiłem ich do końca. Najwięcej poległo po zrobieniu bimbrowni.
Najważniejsze, żeby roślin nie atakowały. Z reszty da się je usunąć Smile
A odmian krasnali jest jak psów. Jedne lubią korzonki, inne osiedlają się na plastikach. Twarda woda to główny powód (krzemian w wodzie)
#9

Ok postaram się dostosować do waszych rad, mam zamiar kupić nowy filtr zastanawiam się nad zewnętrznym, może jakiś mi doradzicie ?a propo roślin tym razem na pewno będzie ich w akwa o wiele więcej niz poprzednio i popracuję również nad twardością wody Big Grin. Dzięki za rady, mam nadzieję że to już koniec krasnorostów w moim akwaSmile
#10

Na twoim miejscu prócz filtra dołożył bym jeszcze oświetlenia (36W/120L to malutko) roślinki mogą rosnąć ale zbyt wolno. Szybki przyrost to zbieranie przez rośliny wszelkich substancji którymi się żywią glony. Filtr zawsze płucz w podmienianej wodzie (nigdy pod kranem), nie płucz go zbyt często, do tego roślinki, oświetlenie, karmienie ryb co drugi dzień i co2 do wody raz dziennie. (może być węgiel w płynie), myślę , że to pomoże.
Dodam jeszcze, że jestem zwolennikiem dwóch podmian wody po 15 % niż jednej 30 % (tygodniowo)


Skocz do: