• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

155L i coś nowego
#1

Przymierzam się do nowego baniaka. Obecnie mam standardowe 74L czyli roślinki, Bojki, Otoski, Galaxy itd ...

Ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia i chcę założyć nowy baniaczek. Wymiarowo jest nietypowy bo ma 120x36x36 czyli jakieś 155L.

Tak po przemyśleniach, przeglądaniu internetu doszedłem do wniosku że spodobał mi się biotop Tanganika.

I tutaj mam pytania:

1. mniemam że wielkościowo ryby z tego biotopu potrzebują przestrzeni do pływania, więc ile i jakich rybek mogę trzymać w moim przyszłym baniaczku, przypomnę że długość wynosi 120cm, nie chciałbym się ograniczać tylko do jakiejś pary tylko kilka sztuk

2. czy jako filtr mogą służyć kubeł Tetra EX700 + wewnętrzny Aquael Turbo 350 (bo takowe posiadam), co nawrzucać do filtra w kosze i w jakiej kolejności patrząc na przepływ wody, natomiast filtr wewnętrzny ma od dołu gąbkę a później zbiorniczek w którym jest keramzyt i co zamiast niego można wrzucić czy np. potłuczone muszle?

3. jak sprawa z temperaturą w takim akwarium bo gdzieś musiałem przeoczyć tą informację, tzn jaki zakres temperatur ryby z tego biotopu preferują

4. z roślin to czytałem że w sumie pistia, nurzaniec albo rogatek, czy coś jeszcze co jest łatwo dostępne?

5. żarełko, co najlepiej polecacie rybciom żeby były zdrowe

6. oświetlenie - tutaj jest pokrywa ze standardowymi świetlówkami, czy to starczy czy trzeba coś zmieniać


To chyba na tyle, jak coś sobie jeszcze przypomnę to dam znać.

Zaznaczam że póki co przymierzam się dopiero do tego biotopu. Jeżeli się okaże że przerośnie mnie fakt utrzymywania tego baniaka (czas jaki potrzebuję na jego utrzymanie = praca/dziecko/inne rzeczy), to pozostanę przy zwykłym roślinniaku jak mam obecnie.

Altolamprologus sp. Compressiceps "shell"
exLamprologus Caudopunctatus Cameron Bay
#2

Dobra można zamknąć bo widać pomocy znikąd ...

Do zamknięcia!

Altolamprologus sp. Compressiceps "shell"
exLamprologus Caudopunctatus Cameron Bay
#3

Ja bym ci z chęcią pomógł ale nie znam się w ogóle na tym biotopie... Zaczekaj, wejdzie ktoś na forum kto się zna na tym biotopie to na pewno pomoże . Smile

Co do roślin to albo bym zrezygnował całkowicie albo jedynie trochę nurzańca dał.

[11l-Zbiera kurz na półce]
[25l-Czeka na nową aranżacje]
[112-ogólne]
#4

I jest ten co się mało wiele zna Wink Siedzi w tym od 7 lat już .

No więc :

1.Tak , potrzebują sporo przestrzeni .
W tym akwa 120x36x36 polecam hodować mszlowce bądź naskalniki lub oba razem .
Można spróbować z N.savoryi czy N.pulcher lub Altolamprologus .
Niestety nie ma raczej ryb z Tanganiki , które mogą być w 150l w stadzie czy większej grupie.

2.Zostaw standardowe wkłady w Tetrze , jeżeli nie masz to zrób 1 kosz z zeolitem i 2 z ceramiką , pomiędzy nie gąbki bio . Filtracja powinna na 150l wystarczyć.

3.Temperatura 25-27*
4.Rośliny jakie chcesz , przy mięsożercach powinny się utrzymać .
5.Zależy jakie wybierzesz , nie ma uniwersalnego ...
6.Oświetlenie jakie ci się spodoba , standard będzie ok .

Kujawsko-Pomorskie Forum Akwarystyczne

Nie udzielam porad na PW.
#5

Najbardziej mi zależy na jakiejś fajnej obsadzie i tutaj mam nadzieję że uda się coś dobrać.

Odnośnie wkładów do filtra to na pewno zostawiać? Bo wyczytałem że najlepiej żeby filtr wypełnić grysem koralowym i potłuczonymi muszlami.?

Altolamprologus sp. Compressiceps "shell"
exLamprologus Caudopunctatus Cameron Bay
#6

Wyczytałeś ? A ja wiem z praktyki , że ceramika i zeolit to dobre wkłady , a takie na pewno masz przy filtrze w standardzie .

Jeżeli chcesz wydawać kasę i szukać grysu to ok .

Kujawsko-Pomorskie Forum Akwarystyczne

Nie udzielam porad na PW.
#7

15zł za 2Kg grysu to nie majątek więc spoko. A te co są w standardzie zostawię sobie na kiedyś, jak zachce mi się wrócić do roślinniaka.

Altolamprologus sp. Compressiceps "shell"
exLamprologus Caudopunctatus Cameron Bay


Skocz do: