• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pierwsze morskie akwarium - przesiadka ze słodkowodnego
#1

Jako, że to moj pierwszy post, chciałem się grzecznie przywitać Wink

A teraz do rzeczy.
Z akwarystyką słodkowodną mam do czynienia od dawna. od chyba 8 lat w mieszkaniu zawsze stoi akwarium, większe czy mniejsze. Obecnie mam 112, które chcę puścić w obieg i w końcu spróbować się w solance. Czarę przelał tegoroczny wypad do Egiptu, po którym już na bank chcę mieć kawałek rafy w domu. Dużo czytałem na ten temat już od dobrych kilku miesięcy, więc mam nadzieje nie zadręczać was elementarnymi pytaniami.



Do rzeczy.
Mówimy o zbiorniku low-tech. Chciałbym się zmieścić w 2500-3000zł ze skałą, bez życia.
Trzyma mnie wymiar szafki. 112x40. Jest opcja, żeby położyć na niej dodatkowy blat, który będzie nieco szerszy, ale to max da mi 45 cm głębi. Kombinuje ( natchnieniem był temat usera kivi Wink ), żeby to akwa zabudować w widocznej na focie wnęce tak, żeby było widać tylko przednią szybę. Dlatego myślałem o baniaku o wymiarach 100x40x40, co daje nam 160l. Raczej skłaniałbym się ku opcji bez sumpa, nie chciałbym montować całej cyrkulacji, a litraż chyba bardzo go nie wymaga ? Rozumiem, że są odpieniacze wewnętrzne, które można zawiesić na zewnętrznej ściance akwarium ? Czy możecie polecić jakieś rozsądne, w przyzwoitej cenie ?
Co do cyrkulacji raczej z forum wiem co trzeba kupić i tutaj koszty są nieduże.
Filtr RO/DI ? Jakieś pomysły ? Rozumiem, że ten filtr wpinam sobie w rurę np pod zlewem jakimś trójnikiem i produkuje sobie z niego wodę ? Cały baniak muszę zalać zgromadzoną wodą z filtra ?
Oświetlenie ? Raczej skłaniam się ku klasycznym T5, bo to na obecne czasy chyba najlepszy kompromis. 4x39w wystarczy ? Każda T5 39 W ma 85 cm długości ? Nie będzie brakowało tych 7 cm światła na stronę ? Z tego co wiem, 2 świetlówki niebieskie, 2 białe - prosiłbym o konkrety.
Testy
Na ile wystarcza standardowe opakowanie ? Które muszę mieć od razu, żeby potem nie trzeba było nic dokupywać na szybko ? Co do soli chyba wszystko zostało napisane.
No i teraz pytanie dość kluczowe. Czy jest na forum ktoś z Wieliczki/Krakowa, którego kręci słona woda i mógłby posłużyć czasem radą i pomocą w tym temacie ? Wink Kompletnie mi się nie spieszy, jestem cierpliwy, pierwsze ryby mogę wpuścić po nowym roku. Chciałbym zrobić wszystko z głową, na spokojnie, żeby sobie żyło jak należy.
#2

morskie do 3000zl to ciężko będzie i nie poszalejesz, skała bez życia? bez sensu, sęk w tym że najlepiej jak ona żyje, a martwa to zwykła skałę do słodkowodnego możesz dać. Ponadto słona woda, albo kupisz gotową coś koło 3zl/l lub kupisz "zaprawkę" taka sól do "przerabiania" wody słodkiej w słoną tu koszt nawet wyższy, ale mniej do roboty.
#3

Masz pojęcie o czym piszesz, czy piszesz żeby pisać ?
#4

mam pojęcie to też piszę, co prawda małe mam doświadczenie, ale mam.
#5

Napiszę Ci tak. Ja na swoje wywaliłem więcej a mam słodkowodne(sumuję wszystko poprzednią obsadę też)niż Ty chcesz wydać na morskie więc skromniutkie będzie. Proponuję błazenki i do tego jeden ukwiał. Co do sprzętu itd. może uda mi się dostać pozwolenie na danie Ci numeru telefonu do faceta co naprawdę bajeczne morskie robi ale to za "kilka" tysi więcej. Więc jak się zgodzi to Ci prześlę numer i on Ci pomoże tylko przypomnij się za tydzień na PW.
#6

2500-3000zł to trochę mało jak na 160l, ale jak byś został przy 112l to za 3000zł już mógłbyś coś sensownego skręcić.

Bez sumpa spokojnie da radę, są też odpieniacze zewnętrzne np ten:
http://www.sklep.aquamedic.pl/turbofloto...-1000.html

Który mógłbyś kupić używany za niższą cenę. Lub wewnętrzny taki jak np Tunze 9002.

RO/DI - tak jak piszesz, do rury i 100% wody w akwarium to RO/DI + sól (wiaderko na Twoje potrzeby to koszt <100zł/pół roku)

T5 - do 112l 4x24W (do 160l 4x39W by starczyło, ale to za akwarium licz co najmniej 4000zł wtedy). Świetlówki - 2 lub 3 niebieskie/aktyniki i 1 lub 2 np 15000K albo 17000K.

Testy - patrz na datę ważności przy zakupie, zależy z jaką częstotliwością będziesz robił pomiary, jedno opakowanie starczyć może nawet na 2-3 lata, ale przyjmijmy że 1-2 lata, żeby nie było za kolorowo Big Grin

Jak nie za późno odpisałem to git, wal śmiało jak masz jakieś pytania, a jak za późno to trudno Tongue Mam nadzieje, że zapał nie minął!

@edit
Żeby nie być gołosłownym
http://www.akwaswiat.net/-112l-rafa-na-m...32473.html

Warto! za 3000zł dałbyś radę ze 112Smile
#7

Da i 160 ale pamietaj zeby kupowac tanio ale nie najtaniej bo 2x bedziesz kupowal.
Dobre i tanie sa chinskie cyrkulatory sunsun np.
Morskie powinno miec jakis zbiornik techniczny typu sump bo wtedy masz wiecej czasu na zastanowienie sie czy nasz nowoprzybyly ze skala bnabytek jest pozyteczny czy wrecz przeciwnie Smile
Poza tym jesli kupowac skale to tylko zywa i to najlepiej na start prosto z frachtu. Nie zaluj na sol kup porzadna, swiatla tez nie zaluj, latwiej glony skarmic glonozernymi rybami niz wsciekac sie ze nic nie rosnie.
Zobacz sobie u mnie na stronie filmik zapraszam na www.akwa.aip.pl

Pozdrawiam ZHO
www.akwa.aip.pl Prawdopodobnie najstarsza strona o rybkach po polsku. Mam 200 l Amazonia.
www.akwa.cba.pl Nowy projekt.


Skocz do: