• 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Leczenie ospy solą akwarystyczną

Witam. Czy solą akwarystyczną można wyleczyć ospę ?
Może ma ktoś z Was doświadczenia odnośnie tej metody leczenia.

Masz cały temat odnośnie leczenia ospy więc po co kolejny?
Poczytaj i wynieś wnioski. Krótko i na temat:
Temperatura, ichtio, trupy muszą być i roślinki niektóre nie przetrwają.

Temat jest ale o soli za wiele tam nie ma. Znalazłem kilka tematów na innych forach w których jedną z metod leczenia ospy jest sól akwarystyczna, na innych zaś piszą że to nic nie da więc chciałem zapytać kogoś kto stosował taką kurację.

Akwarium 144 L.
Oświetlenie Pokrywa z świetlówkami 2x18 W. (8-10 godzin dziennie)
Obsada - Dwa mieczyki, dwa gupiki, (7 młodych mieczyków w kotniku + 3 na wolności)
Filtr 800L/h z deszczownią
Temperatura 25-27 C (grzałka z termostatem)
Parametry wody (brak testów)

LECZENIE PLEŚNIAWKI SOLĄ AKWARYSTYCZNĄ:
Chorą rybę przenosimy do osobnego zbiornika z wodą pobraną z akwarium ogólnego.
Przeprowadzamy kąpiel krótkotrwałą w proporcji 15-20 g.soli/1 litr wody.
Czas kąpieli 30-45 minut. Zaleca się obserwowanie ryby podczas kąpieli,a po upływie odpowiedniego czasu przekładamy ją do akwarium, z którego została wyłowiona.

Dziękuję za odpowiedź. Teraz już wiemy jak leczyć pleśniawkę.
Pytanie brzmiało jak leczyć ospę, lecz zasięgnąłem opinii akwarysty w sklepie i okazuje się że sól nie wystarczy na tą chorobę.
Wlałem odpowiednią dawkę CMF i zobaczę co będzie.

Akwarium 144 L.
Oświetlenie Pokrywa z świetlówkami 2x18 W. (8-10 godzin dziennie)
Obsada - Dwa mieczyki, dwa gupiki, (7 młodych mieczyków w kotniku + 3 na wolności)
Filtr 800L/h z deszczownią
Temperatura 25-27 C (grzałka z termostatem)
Parametry wody (brak testów)

Żeby nie zakładać nowego tematu.... mam podobny problem z ospą i nie wiem jak sobie z tym poradzić, niby choroba prosta do wyleczenia a nigdy mi się nie udaje. Podnoszenie temperatury do 32 stopni , sol akwarystyczna i CMF też nie pomagają; zawsze kończy sie zgonem rybek. Dziwna sprawa ponieważ założyłem drugie aqwa w domu i przełożyłem kilka zdrowych rybek do niego. po trzech tygodniach widze ospe na każdej z płetw neonek i gupików. Juz trzy razy robiłem restart i za każdym razem to samo i co kaman ?

Po 1 sama temperatura to często za mało, sól można sobie odpuścić. I ta choroba wcale nie jest tak łatwo wyleczalna. Miałem tą chorobę 2 razy i za pierwszym temperatura nie pomogła. Kolejnym razem wyleczyłem to dziadostwo (padło tylko 30% obsady...) preparatem (nie wiem czy dobrze pamiętam nazwę) sera costapur, ale temperaturę miałem około 29 stopni (może to od temperatury 32 ryby zdychają?). Podczas leczenia temperaturą ważne jest żeby zwiększyć napowietrzanie ponieważ przy wyższej temp. zmniejsza się ilość rozpuszczonego w wodzie tlenu. Byłem wtedy bardzo świeżym akwarystą i nauczyłem się żeby zawsze nowe ryby trzymać w mniejszym baniaku przez 2-3 tygodnie (na niektórych rybach bardzo trudno zauważyć objawy i lepiej zaczekać dłużej) i po takiej kwarantannie dopiero wpuszczam je do głównego zbiornika, oczywiście jeśli są zdrowe Smile

To the people talking about indoor air quality sensor home assistant, can i get a new boiler on benefits, sump pumps lowes canada, tankless water heater vs tank reddit, water heater repair san jose, best drain cleaning brush, I highly recommend this cool Santa Rosa heating forum or water treatment plant near me, ac repair and ac maintenance, how much does a new furnace cost in ontario, indoor air quality association annual meeting, heating mattress pad, drain cleaning tools for sale, as well as this useful Santa Rosa air quality url not to mention plumbing supply, heating pad for cramps walgreens, heating oil prices ni, water heater expansion tank sizing, heating pad for cramps walmart, plumbing tools bunnings, alongside all this cool Santa Rosa air quality site which is also great. Also have a look at this updated Santa Rosa cooling info on top of water treatment chemicals manufacturers in india, furnace repair companies near me, water treatment jobs colorado, waste water treatment companies near me, indoor air quality testing standards, water heater leaking from relief valve, alongside all this excellent Santa Rosa cooling forum and don't forget water treatment jobs in uae, tankless water heater home depot installation cost, gas sump pump harbor freight, drain cleaning services des moines, air duct cleaning las vegas cost, plumbing near me open now, as well as updated Santa Rosa cooling forum which is also worth a look. I also suggest this top Santa Rosa heating site alongside all plumbing pipe leak repair tape, sump pump float canadian tire, commercial indoor air quality testing near me, does landlord insurance cover boiler replacement, indoor air quality monitor nz, boiler water treatment companies near me, and don't forget this cool Santa Rosa air quality forum not to mention water heater element testing, air duct cleaning tools rental, water treatment companies near me, best sewer line repair denver, sump pump with battery backup installation, grinder sump pump lowes, not to mention awesome Santa Rosa cooling url which is also great. Finally, have a look at this recommended Santa Rosa plumbing details for good measure. Check more Cool Plumbing Info 287445b

To the lady talking about what does an outsourced cfo do, how much money does a hospital administrator make, how much do cfo make in canada, should i be an llc or a corporation, how much does a cfo make in australia, how much does a cfo of a company make, I highly suggest this great outsourced cfo info or what companies do outsourcing, what is outsourced customer service, how much money do cfos make a year, can a member of an llc have 0 ownership, can you have 2 owners in an llc, can a foreign national own an llc, as well as this best outsourced cfo url not to mention what is outsourced it, can an llc member have no ownership interest, how much money does amazon ceo make a year, what is an outsourced marketing company, how much do cfo make uk, how much does a hedge fund executive make, and don't forget this awesome outsourced cfo advice which is also great. Also have a look at this top outsourced cfo tips alongside all how much money do hospitals make from cancer, outsourced cfo services private equity, can a sole member llc have multiple owners, can an llc have a foreign member, how much do cfos work, how much does a ceo make a day, and don't forget this new outsourced cfo url on top of should i create an llc or a corporation, how much does a hedge fund make in canada, is a cooperative an llc, can you have the same llc name, how much does a coo of a hedge fund make, how much do amazon get paid, not to mention cool outsourced cfo url which is also worth a look. I also suggest this top outsourced cfo advice alongside all what it services can be outsourced, how much does a cfo make in australia, llc with only one owner, who is cfo of amazon, what is outsourced accounting services, cover letter examples cfo controller, on top of this high rated outsourced cfo details not to mention can an llc be under a corporation, how much does amazon cfo make, can an llc be a subchapter s corporation, what does a cfo of a small company make, can an llc own a cooperative, is it better to be an llc or corporation, alongside all great outsourced cfo info which is also great. Finally, have a look at this awesome outsourced cfo link for good measure. Check more Best Found Business Online Details 4dd1917

Pour machine emballage bières, machine emballage bières carton et machine assortiment bières montréal try machine emballage varié Montréal, avec le mellieur machine emballage bières écologique, coffret dégustation, machine emballage varié canettes bières, machine emballage bière rapide et coffret bière artisanale.

Skocz do: