• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wszystko nie tak!
#1

Witam.
Dostałem akwarium na początku października, więc jestem początkujący.
Akwarium 30l z pokrywą i małą żarówką 15W, filtr z deszczownicą 5W, grzałka 50W (temp. ciągle w granicach 25stopni więc jej nie włączam), termometr. Wygląd: tło niebieskie z roślinkami, spory korzeń (kupiony w sklepie akwarystycznym), jakieś roślinki czerwonawe z drobnymi listkami, cladophora aegagropila (taki krzaczkowaty glon), piasek około 2cm...

I mam pewien problem, mianowicie nic mi nie wychodzi poprawnie Sad Na początku miałem 4 rybki: 2 bojowniki samce, jedną samice i danio pręgowanego Po 2 dniach jeden z bojowników utknął w muszelce i zdechł (muszelka trafiła do kosza, mój błąd), drugi z samicą miały się dobrze, nawet się ocierały, a samiec robił pianę. Po jakimś czasie samica zdechła (samiec ją ciągle podgryzał), a później i samiec. Uznałem, że stare się trafiły i po prostu zdechły.

Dokupiłem więc 3 danio różowe i glonojada jakiegoś malutkiego. W międzyczasie roślinki gubiły listki, z niektórych zostawała sama łodyga. Jedno różowe danio nie urosło takie jak pozostałe i zdechło, niedawno zdechł i glonojad. Aby zachować czystość wyczytałem, że można nabyć krewetki red cherry, więc to zrobiłem (kupiłem 5). Dziś po tygodniu z krewetkami znalazłem pancerz krewetki (chyba wylinka) jednej z nich. Niestety, na ściankach i korzeniu pojawiły się glony.
Dodam, że rybki karmię systematycznie o 12 i 18 (pokarm: "ichtio vit"), a światło zapalam o 12 rano i 12 w nocy wyłączam. Wodę wymieniałem (na tygodniową w butelce) w niedużych ilościach (około 4l) co tydzień, wyciągając przy okazji odchody rybek i przeczyszczając gąbkę z filtra.

Mam wielką prośbę do osób znających się na akwarystyce o rady, co robię źle, co dokupić, co zmienić, aby akwarium nie zalęgło się w glonach, a rybki i roślinki przestały zdychać!
#2

Na taki litraż, to co najwyżej parka bojowników i nic poza tym, tak na przyszłość, może jakieś ślimaki na glony. Zacznij wszystko od początku i na spód zapodaj kulki gliniano torfowe: 1 na 5cm2 podłoża, 2 cm piachu to moim zdaniem za mało, dodaj jakieś 2 cm i będzie ok. Kup roślin mało wymagających, niekoniecznie szybko rosnących, np. małe gatunki kryptokoryny i posadź je wielkościami, możesz dodać coś jeszcze niewielkiego. Na taflę pistie. Monitoruj azot w wodzie, ogólnie parametry, może być tak, że masz twardą wodę, lub pH jakieś kosmiczne :/ - więc kup testy, JBL w paskach 5in1 na początek wystarczą. Filtr czyść tylko w wodzie spuszczonej z akwarium! inaczej zabijasz bakterie, które w nim żyją! Nie grzeb w podłożu. Najlepiej zrób aranż i zostaw akwa samemu sobie, poddając go jedynie niezbędnym zabiegom pielęgnacyjnym.
Ciężko stwierdzić jednoznacznie co jest nie tak nie znając parametrów wody Wink

Channidae-Wasze ryby są dla moich pokarmem

Moje filmy
#3

Chciałem ślimaka, ale wyczytałem, że szybko się rozmnażają, a tego bym nie chciał... Co do czyszczenia filtra to robie tak jak napisałeś. A co do testów to wyniki niewiele mi powiedzą, dlatego nigdy ich nie robiłem...

A światlo od 12 do 12stej to nie za dużo?
A danio dobre do 30l? Moze neonki? I czy krewetki nie powinny czyścić glonów?
#4

W 30 l to jedynie co możesz trzymać to jednego samca bojownika i do tego krewetki i ślimaki. Jak nie chcesz żeby ślimaki się bardzo rozmnażały kup 10 świderków i jednego ślimaka helenkę, będzie ograniczała populację świderków. W piasku możesz mieć problem z rozrostem roślin bo korzenie będą się dusić więc tak jak napisał Dawid kulki i roślin nie wymagające o drobnych korzeniach.

"NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU"

[url=http://en.grepolis.com/invite-4901565-en77?invitation_id=694106&invitation_mac=0db7d640&ref=player_invite_bbcode][/url]
#5

żadne zwierzęta nie zastąpią pielęgnacji człowieka, krewetki mogą ci pomóc w tym, ale nie wyręczą cię, poprostu czyść 3 szyby a jedna im boczna zostaw, by "zgłodu" ci nie padły
#6

Zapomniałem dodać, że w moim akwa była jedna helenka na trzy ampularie i spokojnie ogarniała rozmnażanie Wink
Żadnych neonków czy danio! parka bojowników i tyle, z tymże dobrze obsadź zbiornik roślinami i powinno być ok. Niestety, ale zbiorniki nie zachęca do szaleństw Sad

Channidae-Wasze ryby są dla moich pokarmem

Moje filmy
#7

Tak troche z innej beczki pytanko mam... Chce kupić filtr, sporo czytałem że Aquael fan mini plus nadaje się do 30l akwa i taki postanowiłem zakupić Smile Mam takie pytanko bo na allegro za 35zl można kupić w takim pudełku:


A w sklepach za 60 - 70zl w takim:



I mam pytanie czy to są te same filtry? Moze coś przeoczyłem :O zastanawiam się bo cena różni się ogromnie :s
Na jednej ze stron znalazłem taka wiadomość:

"W 2005 r. podjęto decyzję o radykalnej przebudowie tej serii filtrów. Tak narodziły się nowe, technologicznie odmłodzone filtry FAN PLUS, które obecnie zastępują dawną serię FAN."

Moze to dlatego te pudełka są inne? A co do tej strony którą podałeś to na obrazku niżej jest już starsze pudełko... Jest na pudełku lub filtrze napisana data produkcji?
#8

Temat do zamknięcia Smile


Skocz do: