• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Co robić z akwa
#1

Witam,
od miesiąca posiadam akwarjum 70l ZDJĘCIEwraz z orginalnym wyposażeniem.
Wraz z nim otrzymałem masę sztucznych roślinek kulek ,pseudo kamyczków ,kolorowy żwirek który jako jedyny pozostał. Na niego poszedł piasek kwarcowy ale zrobiłem gafe i zapomniałem ,że karaśki i tak zrobią to po swojemu.
Do 2szt karaśków posiadam jeszcze bocje szarą która ma jeden swój ciemny stuczny korzeń w którym siedzi cały dzień. Czytałem ,że te rybki powinły być min 2 i tu pierwsze pytanie czy 2 bocje nie będą miały za mało miejsca oraz jak w takim akwarjum stworzyć kryjówki dla nich.
W akwarjum jest jeszcze 1 danio czerwony ,chyba 4 bystrzyki każdy inny kolorZDJĘCIE oraz jedna rybka z złotymi łuskami ZDJĘCIE rybka chowa się w kryjówce po lewej i pod liściami tej roślinki z przodu
Tak więc obsada rybna to:
2x karaś
bocja szara
danio czerwony
chyba bystrzyki 4
złoto łuska i ta smukła nazwy zapomniałem i nie umiem znaleść Sad
Teraz co zrobiłem
po za wsypaniem piasku i wywaleniu plastiku dokupilem parę roślinek z jedną jest problem ma czarne końcówki liści ,nie jest to nalot ,roślinka dalej rośnie nic nie obumiera ale są te odbarwienia ,pusciła nowy listek bez odbarwnień.ZDJĘCIE
Nie do końca podoba mi się efekt jaki wyszedł i rybny misz-masz jaki mam dlatego chciałby prosić o poradę co dalej robić z tym akwarjum ,poradę w sprawie roślinki oraz identyfikację tej rybki ze zdjęcia.
Czytałem już trochę ale nigdzie nie wyczytałem czy jeżeli filter chodzi ale bez napowietrzacza (brzęczyk) to rybki i bakterie na filtrze się nie przyduszają. Obieg wody jest.
Na wszelkie pytania odpowiem tak szybko jak się da Smile
#2

Ja na twoim miejscu pozbył bym się tych karasi i bocji bo masz za małe akwarium a te ryby potrzebują więcej miejsca i rosną duże. Po drugie wywaliłbym ten kolorowy żwirek i wsypał jakiś normalny plus pod spód substrat dla roślin. Do tego pewnie nie stosujesz testów i nie nawozisz roślin ? Co do reszty obsady to może niech się bardziej doświadczenie akwaryści wypowiedzą. Oświetlenie jak widać na zdjęciu też masz dość słabe.
#3

Szkoda oglądać karasie w tym akwarium. Widać że mają mało miejsca a ich rozmiar przytłacza.
Powinny trafić do jakiegoś stawu lub oczka wodnego, a nie kisić się tu wraz z tropikalnymi rybami które mają zupełnie inne wymagania życiowe.
Tetry kolor (ksantoryczna odmiana popularnej żałobniczki) tez najmniejsze nie są, wprawdzie to już nie ten kaliber co wyżej wymienione karasie, ale chcąc zostawić je sobie przydałoby się utworzyć im prawdziwe stado (dokupić jeszcze kilka osobników) i biorąc poprawkę na ich rozmiary nie szaleć z dalszą obsadą.
Tylko nie dokupuj już tych kolorowych; wprawdzie nie zgłębiałam za bardzo tematu jak to się stało że są kolorowe, czy były malowane chemicznie, czy jest to forma wyjściowa modyfikacji genetycznej czy czort wie co oni tam z nimi robili; fakt jest taki że ich wygląd jest sztuczny i tandetny.
Danio, branka różowa, bocja - to również stadne ryby ,a nie ma miejsca na wszystkie gatunki. Powinieneś je oddać w zamian biorąc poniżej zaproponowane.
Ciekawią mnie jeszcze PH i twardość ogólna wody, możesz podać?

1+2x zmienniak plamisty
8x tetra/żałobniczka
6x otosek

Kwestia wystroju jest oczywista. Jeśli chcesz aby akwa wyglądało naturalnie musisz się za nie wziąć. Roślina o której mowa to anubias- zaatakowały go krasnorosty (pewnie dlatego że dość wolno rośnie i w zbiorniku woda nie jest najlepszej jakości). Musisz dbać, robić regularne podmianki, odmulać, zbadać wodę.
#4

Dziękuję za odpowiedzi
jeżeli chodzi o testy to nie posiadam takich a jedyny nawóz jaki stosuje to K+ czyli potas firmy aqua art
oświetlenie to 1 świetlówka prawdopodobnie T8 15w podmiana wody 1/4 raz w tygodniu
karaśki trafią do oczka wodnego prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ale z bocja nie mam co zrobić po za tym ona w przeciwieństwie do karasi nawet nie korzysta z tej swobody bo nie ma nawet gdzie się kryć po za tym swoim korzeniem. Nie będę ukrywać stała się moim ulubieńcem ale jeśli tych 70l nie da się pod nią dostosować .....
Jeżeli chodzi o żałobniczki to mają ok 2cm i poprzedni właściciel miał je długo i twierdzi ,że nie rosną dodatkowo mcda-p napisałaś o stadzie dla tych rybek ale moje są samotniczki każda ma swoje miejsce gdzie się zawiesza i inne potrafi pogonić ze swojego wiec obawiam się wpuszczać kolejne zostaje danio które chyba oddam ponieważ nie jestem w stanie stworzyć stadka tych rybek do tego jeeszcze dwie rybki same zostają ehhh

Nie mam pojęcia co robić z anubias-em. Mam go wyciągnąć zanim inne roślinki nie są zatakowane ? podzielić roślinę na część chorą i zdrową z 3 liście w tym jeden młodziutki. Nie napisałem ale roślinka zczerniała po zmienie akwarjum w tym czasie ma pąki które się nie rozwijają.
#5

Napisz więcej o oświetleniu, ile czasu świecisz? Samego światła jest trochę mało jak na taki litraż -0,2W/l. Przydałoby się +10W.
Takie zachowanie tetr mnie nie dziwi. Nie maja prawdziwego stada, warunki mają takie jakie mają, towarzystwo też im nie pasuje. Ponad to od dawna przebywają w tak nielicznej grupie. Ośmielą się jak zapewnisz im stado i dobre warunki bytu. Twierdzisz że mają tylko 2cm dł, przeciez widzę po zdj że są znacznie większe, to raczej 4-4,5cm.
Anubiasa spróbuj oczyścić gabką.
#6

W ogóle to nawet jeszcze dodam że tego koszmarnego żwirku masz jak na oko za mało. Warstwa wydaje się strasznie chuda... rośliny nie mają się gdzie zakorzenić. Poczytaj trochę o grubości podłoża. Życzę owocnych zmian i poprawy bytu rybek.
#7

Swiatło mają włączone różnie zazwyczaj od 8 do nawet i 23 więc tak średnio te 15h by wychodziło z dodaniem drugiej świetlówki będą problemy techniczne
zdjęcie trochę powiększa więcej niż 3 im nie daje ,ostatnio zauważyłem że zawieszają się po dwie w tych roślinach po prawej co mnie cieszy dodatkowo z akwarjum przeprowadziły się karasie
i jeszcze kwestia podłoża chciałbym je zamienić na piasek ciemny albo jasny ale to oznacza nowe rozgrzebywanie ,przesadzanie i stres dla rybek dlatego jestem w fazie tworzenia planu co będę zmieniać i dopiero potem to wdrażać w sensowny sposób. Na dzień dzisiejszy jest jak jest z tyłu warstwa dochodzi do 6cm i za domkiem bocji jest go sporo z przodu jest ubogo 2/3 cm tak samo pod filtrem tylko przy Anubiasie jest więcej
jak myślicie warto zmienić podłoże ? ile kg piasku będzie potrzebne? męczy mnie temat bocji fajna rybka ale ma ubogo i nie ma gdzie wypływać przez co siedzi tylko u siebie
i pomyśleć ,że za dzieciaka prowadzenie akwarjum było takie proste Big Grin
#8

Ja to ja słyszę ja u mnie w zoologu dzieciom wciskają każdą rybkę nawet po jednej sztuce obojętnie czy będzie duża czy mała z każdego gatunku do akwarium 25 l to mnie krew zalewa. Twoja bocja to tak jak by była w celi więc chyba jej nie jest za ciekawie. Pomyśl nad podłożem plus jakiś substrat. Oświetlenie też musisz mieć odpowiednie do zbiornika żeby rośliny rosły a nie wegetowały. Myślę że jakieś 2 x 20W by ci wystarczyło do tego zbiornika.
#9

Świeć maksymalnie 12h na dobę w sposób stały, bez przerw. Najlepiej będzie tego za ciebie pilnował programator czasowy (koszt 10-15zł). W taki sposób jak to przebiega w obecnej chwili, krasnorosty mają istny raj.
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie restart (przy wymianie podłoża to niezbędne). Przy tych 70l zajmie ci to kilka godzin. Musisz zlać wodę z akwa do pojemników(nie wylewać), odłowić ryby, wszystko wyjąć, zasypać nowym podłożem (przy tych roślinach co masz czyli anubias, mikrozorium może to być jałowy piach lub żwir, obojętne gdyż nie zakorzeniają się w nim/powinny być przywiązane do czegoś a korzenie mają być luźno w wodzie). Im drobniejszy żwir/piach tym lepszy efekt wizualny. Skoro nie dokładasz światła sadź rośliny możliwie na najlepiej oświetlonych stanowiskach. Kabomba na pewno ci nie będzie rosła w takich warunkach. Odlaną wodę z akwa wykorzystaj do ponownego zalania, dopełnij kranówą i od razu możesz wpuszczać ryby.
Zauważyłam przed chwilą że masz tam jeszcze tęczankę, tak jak brzanka różowa, bocja i danio powinna opuścić ten zbiornik.
#10

Witam,
od ostatniego czasu zaszło parę zmian myślę na dobre
Aktualnie sprawy mają się tak:

filtr: 500l/h dołożona została wata oraz ustawienie dysz 1mocna na szybę ,druga regulowana tworzy obieg wody. Napowietrzanie zlikwidowane rybki nie mają mimo to przyduchy.Woda znacznie klarowniejsza.
Oświetlenie: 15W T8 w przyszły tydzień jadę odebrać rzeczy do zamontowania drugiej takiej samej świetlówki w tylniej części pokrywy ,zakupiony programator
Podłoże: dodany został dodatkowy żwir zwłaszcza na tył zbiornika. Nawóz to tylko potas na tą chwilę .

mcda-p dziękuję za zainteresowanie tematem
kabomba rośnie jak na razie w miarę szybko ,nie wyciąga się i nie gnije jest w akwa już trochę. Zmiany odbyły się też w obsadzie.
1x bocja modesta 4-5cm
5x brzanka różowa 3samce
1x tęczanka
2x otosek (docelowo 4-6)
1x danio czerwone

Poprzedni właściciel nie dbał o bocję ,młoda nie jest a malutka
nawet nie pytałem w jakim litrażu była trzymana u mnie na chwile obecną jest jej dobrze ostatnio jest aktywna nawet w dzień.
danio zostanie oddane ,myślę nad tęczanką ponieważ dogaduje się z brzankami. Kupiłem też otoski bojąc się ,że tak delikatne rybki będą u mnie zdychać więc wpuściłem 3szt po 4 godzinnej aklimatyzacji 2 przeżyły do dzisiaj, trzeci jakimś cudem wpłynął przez wylot filtra w turbinę. . Tego się po nich nie spodziewałem. Mieszkają już u mnie 4dzień.
Brzanki czują się świetnie. Nie obijają się o ścianki ani nie pływają "na ścianę" do tego mają parę szpar do zwiedzania. Akwarjum uważam za dobre dla nich ponieważ przez dużą większość dnia są na jednej polowie akwa drugie zostawiając wolne. Lubią stadko ba nawet przygarneły tęczankę.
Restartu nie robiłem. Jeszcze przed zakupem otosków krasnorosty padły podobnie jak zmniejszająca się inwazja okrzemków z kilku liści. Już nie muszę ich czyścić co 2dni. Problemy wynikały z braku dojrzewania akwa po otrzymaniu go z fatalną obsadą teraz już się sytuacja prostuje.
A i jeszcze dodam ,że anubias z 1 zdjęcia w 1 poście po ataku glonów i kompieli w soli(rady znajomych) został podzielony na 4 części. Ta kąpiel dobiła jego liście całkowicie. Już się zakorzenił i teraz wypuszcza dość szybko jak dla mnie listki.
Zdjęcie1
Tęczanka wyszła jak by oka nie miała ,spokojnie jest cała i zdrowaSmile
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Wszystkie stosowane pokarmy i nawozy jakie dodaje.

Jak oceniacie stan obecny?


Skocz do: