• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kulki gliniano-torfowe jako podłoże - dobre rozwiązanie?
#1

Witajcie zastanawiam sie nad postawieniem zbiornika na kulkach gliniano-torfowych. W podłożu były by same kuleczki + zwirek kwarcowy granulcji 2-4mm. W poprzednim zbiorniku mialem ziemie ogrodową+tyle samo na to żwirku i wnioskuje ze nie jest to najlepsze rozwiazanie.  http://zdrowo.info.pl/ziele.html Dodam ze oswietlenie slabe bo ok 0,25W/l. Mogę ew. dodawać jakieś gotowe nawozy do roslin w formie płynnej. Myslicie ze mniej wymagajace roslinki dadzą radę, takie kuleczki po zetknieciu z wodą nie tworzą jakies katastrofy,mozna spokojnie grzebac w podlozu?
#2

Zależy dla jakich roślin. Dla tych z rozbudowanym systemem korzeniowym i mniej wymagających przy tym oświetleniu to dobre rozwiązanie. U mnie przy 0,22 W/l i kulkach w podłożu cryptocoryne vendtii brown i vallisnerie rosły bardzo dobrze.
Jeśli chodzi o grzebanie w podłożu, to czasami zdarzyło mi się wykopać kulkę, poza dziwnym uczuciem gdy niespodziewanie natknąłem się na nią palcem, nie zauważyłem żadnych "katastrof", no może kilkugodzinne zmętnienie wody.
#3

(07.11.2013, 20:55)marcin0714 napisał(a):  Zależy dla jakich roślin. Dla tych z rozbudowanym systemem korzeniowym i mniej wymagających przy tym oświetleniu to dobre rozwiązanie. U mnie przy 0,22 W/l i kulkach w podłożu cryptocoryne vendtii brown i vallisnerie rosły bardzo dobrze.
Jeśli chodzi o grzebanie w podłożu, to czasami zdarzyło mi się wykopać kulkę, poza dziwnym uczuciem gdy niespodziewanie natknąłem się na nią palcem, nie zauważyłem żadnych "katastrof", no może kilkugodzinne zmętnienie wody.

Jak długo miałeś ten zbiornik? Też czytałem, że na początku jest wszystko ok ale potem zaczynają się problemy ; /
#4

Problemy to wasze błędy a nie wina podłoża i tego co jest w środku.
Do sadzenia używamy pencety a do wycinania nożyczki.
#5

(07.11.2013, 22:17)Kusmiraz napisał(a):  Jak długo miałeś ten zbiornik? Też czytałem, że na początku jest wszystko ok ale potem zaczynają się problemy ; /

Zbiornik funkcjonował ponad rok bez żadnych problemów i pewnie funkcjonował by dłużej lecz musiałem go zlikwidować.
#6

Cytat:mozna spokojnie grzebac w podlozu?

Generalnie przy ziemi ogrodowej/doniczkowej zdecydowanie nie grzebiemy w podłożu. Jeśli masz żwir neutralny i kulki gliniane, to również trzeba uważać, ale tutaj już możemy pozwolić sobie na delikatne ruchy w podłożu (po trafieniu na rozpuszczoną glinę następuje zmętnienie, które na szczęście po jakimś czasie zanika).
#7

Oka, dzięki. Boje się tylko, że po pewnym czasie wsadzając nowe kulki będę natykał się na stare i zrobi się spory syf :] Jeszcze tylko pytanie z innej beczki - myślicie, że fajnie będzie wyglądać akwarium o wymiarach 80x35x50 ewentualnie 60cm ? Szafkę mam 80x35 cm wiec nie ma mowy o kupnie dłuższego/szerszego akwarium, a wiadomo chce mieć jak najwięcej litrów do dyspozycji. Widział ktoś takie akwa? Jakie wrażenia ?
#8

Tu masz akwarium o podobnych wymiarach: http://www.akwaswiat.net/akwarium-156l-t-34286.html
Ja osobiście wolę niższe akwaria. W doborze ryb bardziej znaczące są wymiary dna. Wysokie akwarium jest trudniej zagospodarować. Do dna dociera też mniejsza ilość światła, więc wybór roślin jest ograniczony.
Zadaj sobie też pytanie czy szafka wytrzyma takie obciążenie.
#9

Szafkę mam http://www.rybarium.pl/szafka-diversa-co...80x35.html taką. Grubość płyt jest 18mm , myślę, że wystarczy... Wychodziło by 0,24W/litr z moim oświetleniem no ale jak napisałeś do dna tak dużo tego światła nie dotrze. No nic zobaczę co odpisze kolega który ma to wysokie akwarium, jakie są jego wrażenia i zobaczymy Smile Pewnie pomęczę Was jeszcze trochę jak padnie decyzja na jak wysokie akwarium się zdecyduję Big Grin
#10

Ok wybór padł na 126l (45cm wysokości). Żeby nie zakładać nowego tematu piszę tu: Myślałem o zakupie kabla grzewczego na dno akwa, ale nie są one zbyt tanie stąd pytanie czy jak na dno wsadzę warstwę styropianu to czy oddawać będzie on jakieś ciepło do góry zbiornika? .. Kolejne pytanie - czy stosowanie takiego nawozu jak na tej aukcji ( http://porady.zdrowo.info.pl/wiosna.html ) rzeczywiście poprawi kondycję roślin czy jest to jakieś badziewie?


Skocz do: