• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rośliny słabo rosną
#1

Witam.
Mam akwarium 72 litry od kilkunastu miesięcy i szczerze mówiąc wszystkie rośliny jakie tam wsadzałem robiły się brzydkie i żółte po pewnym czasie. Mam niestety miejsca tylko na jedną świetlówkę w mojej pokrywie (mam 15 W) i zastanawiam się co mógłbym zrobić, żeby rośliny rosły lepiej. Czy dałoby się zamontować jakieś dodatkowe światło bez uszkodzenia pokrywy, gdyż wiem, że światła mam zdecydowanie za mało. Jeśli macie jakiś pomysł, proszę dajcie znać. Druga sprawa: zastanawiam się czy warto kupić zestaw CO2. Czy może to pomogłoby rosnąć roślinom. Znalazłem takie zestawy: http://plantica.pl/index.php?route=produ...3godi0EAbw Co jest ważniejsze, aby rosły one szybko i miały ładny kolor. Światło, CO2, podłoże, nawozy? Może wystarczy zmienić to światło? Co do podłoża niestety nie jestem w stanie powiedzieć jakie mam dokładnie ale coś w tym stylu http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekorac...3godyVAABQ Na samym spodzie mam też wysypane coś co miało niby pomóc roślinom (nie pamiętam, było dawno, Pani w sklepie Kakadu mi poleciła) Czy ktoś ma pomysł jakie rośliny nadają się do takiego typu podłoża? Z góry dziękuje za wszelką pomoc i komentarze.
#2

Jeśli nie dasz więcej światła, CO2 nie pomoże. Na allegro są do kupienia ledowe paski (gotowe zestawy) i u mojego kumpla zainstalowaliśmy 4 paski po około 20 cm każdy obok świetlówki 15W i roślinki ładnie rosną (akwarium 60L)
#3

Ja mam u siebie zamontowane coś podobnego, ale dziś wymienię tą świetlówkę na ledy i zobaczę, jak zareagują rośliny. Dodatkowo odzyskam parę centymetrów wody, bo przy zamontowanej świetlówce nie da się nalać wody do pełna.
#4

Jeśli chodzi o mnie to nie przeszkadza mi ta dyskusja absolutnie. Wręcz przeciwnie, chętnie dowiem się wszystkiego na temat roślin i również glonów (te ostatnie ostatnio musiałem mocno wyczyszczać z szybek akwarium więc póki co mam spokój). Wracając do tematu to myślę, że dobrym dla mnie rozwiązaniem będzie darować sobie CO2 póki co. Ewentualnie jakieś inne tańsze nawozy: co moglibyście mi polecić? Jakie rośliny mógłbym w tym akwarium trzymać? Chodzi mi głównie o coś gęstego jak trawa czy mech ale również większe rośliny na drugim czy trzecim planie. Wolałbym takie delikatne, bez dużych listków. Ostatnio czytałem, że są rosliny in vitro, czy warto je kupować? Podobno jest ich znacznie więcej niż w "standardowych" koszyczkach. Widziałem też na allegro "zestawy" roślin, których jest nawet kilkanaście rodzajów w jednym, ale ponoć są mocno krytykowane. Czy uważacie również, że powinienem zmienić żwir żeby móc hodować rośliny delikatniejsze, mniejsze? Ten mój żwir jest dość gruby (są to szare, białe i brązowe kamyczki) - wolałbym go nie wymieniać, gdyż jest to pewnie sporo roboty. Co do światła to postaram się jeszcze poszukać tych pasków ledowych, może to być fajny pomysł ale czy wystarczająco dużo światła wtedy będzie? Ta świetlówka też wygląda fajnie tylko zastanawiam się czy nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca? Jeśli chodzi o moją obsadę to mam jednego glonojada, kilkanaście neonków, kilka danio no i w sumie tyle. Ostatnio strasznie nudne się zrobiło to akwarium i stwierdziłem, że muszę coś zrobić, najchętniej dokupić te roślinki. Za wszelkie pomysły dziękuje Wink
#5

(16.12.2013, 14:10)stefan85 napisał(a):  [...]Jeżeli masz możliwość to unikaj roślin invitro, hoduje się je "sztucznie" i ciężko chorują po wsadzeniu do akwa często też się nie przyjmują w ogóle.[...]
Nie zgadzam się z tym absolutnie.
#6

Instalacji CO2 teraz nie będę kupował, bo to spory wydatek jest. Mmm mógłbyś jeszcze wytłumaczyć czym się różnią te mikro i makro nawozy? Niestety nie nawoziłem nigdy wcześniej niczego więc słabe mam o tym pojęcie. Co do roślin to popatrzyłem na te, które napisałeś i podobają mi się. Jeśli chodzi o pierwszy plan to również myślałem o GLOSSOSTIGMIE i znalazłem dość ciekawą ofertę na allegro... http://allegro.pl/roslina-glossostigma-e...85171.html pytanie czy warto to kupić? Są to roślinki in vitro. Jak myślicie? W sumie tylko 20 zł, chyba zamówię. Najpierw chciałbym zająć się tym, żeby zrobić sobie ładną trawkę, a potem myśleć o większych roślinach choć nie ukrywam, że te zestawy sprzedawane na allegro też mnie bardzo ciekawią. Sam już nie wiem Sad problem światła nie został również rozwiązany przeze mnie. Byłem dziś w sklepie zoologoicznym ale było tylko takie coś - http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-aq...87905.html trochę mało 11W. No i ja mam pokrywę więc chyba ciężko by było ją zamontować. Wolałbym tą, którą polecił edison, lecz nie mam pojęcia czy będę umiał ją zamontować? Czy ktoś wie jak to się montuje? http://allegro.pl/modul-ecolight-swietlo...65737.html długość mojego akwarium to 60 cm, a ona ma 58 cm? Czy nie jest za długa? No chyba, że spróbować z tymi ledami? Czy ktoś jeszcze próbował przykleić te paski ledowe? Czy to może być takie coś jak to? http://allegro.pl/listwa-ledowa-pasek-le...55728.html
#7

Ledy to ciekawy pomysł ale to raczej technologia w testach, nie próbowałem chociaż podobno barwa biały zimny ma 4500K albo 5500K więc teoretycznie się nadaje chociaż czytałem że tylko do niskich zbiorników bo to światło jakieś rozproszone i nie przebuja słupa wody. Co do długości lampy to musisz zmierzyć pokrywę albo najlepiej starą lampę i kupić taką samą tylko mocniejszą chyba że nie na zamianę a na dokładkę, z montażem to tylko przyczepienie pod pokrywę, statecznik jest zintegrowany z modułem oświetleniowym, ta 11w raczej ci się nie przyda.

z tą glosostigmą ja bym sobie odpuścił i kupił jakiś zestaw, pełno tego na allegro. 20zł to jednak nie tanio za 1 gatunek. Nawet jeżeli jakiś zestaw jest za duży to coś można wyrzucić przecież.

mikro i makro składniki to tylko podział ze względu na ilość jaką roślina potrzebuje i zużywa. np cynk, złoto etc rośliny potrzebują ale w ilościach śladowych i leje się je w niewielkich dawkach, rzadko. Azot, potas są makro, leje się ich sporo nawet codziennie. Oczywiście każdy pierwiastek a raczej jego związek organiczny występujący na ziemi jest potrzebny roślinom jak i zwierzętom i jest zaliczany do grupy mikro lub makro. Generalnie w akwarium makro składników jest dużo - ryby jedzą i wydalają a to przede wszystkim związki azotu i potasu ale też i innych pierwiastków - pokarm jest przecież organiczny, roślinny lub mięsny lub mieszany.

edit:
http://allegro.pl/mega-zestaw-roslin-xxl...15120.html
http://allegro.pl/rosliny-akwariowe-duzy...04994.html
#8

Według mnie właśnie tanio 20 zł nawet jeśli to jest jeden gatunek, jest napisane, że 100 sadzonek! To chyba wystarczyłoby na wypełnienie całego akwarium prawda? No ale myśle tez nad zestawem. Te, które mi podałeś są fajne, ale to niestety licytacje, wolałbym coś "Kup teraz" no i właśnie patrze i znalazłem to na przykład:
http://allegro.pl/rosliny-lodygowe-na-tr...00019.html
http://allegro.pl/super-zestaw-roslinek-...94924.html
http://allegro.pl/zestaw-roslin-akwariow...29756.html - ta chyba najciekawsza, może ją zamówić?
Wole oferty od razu z obrazkami, gdyż nie znam w ogóle tych nazw, a gdybym miał googlować to by zajęło to pewnie zbyt sporo czasu. Zamówiłbym tą lampę, ale boje się, że miejsca mi nie wystarczy na nią. Naprawdę nikt nie ma jakiegoś ciekawego pomysłu jak zwiększyć ilość światła w standardowym 72-litrowym akwarium (60x30x40)? ;o
Jeszcze chciałbym się dowiedzieć co oznacza to oznaczenie T na świetlówce? Ja mam T8 - 6500k 15 W, właśnie zmierzyłem jej długość i ma około 40 cm... niestety nie jest na niej napisane ile dokładnie, może są jakieś określone długości ich, nie wiem. Czy mógłbym ją wymienić na taką, która miałaby więcej Watt?
PS. http://allegro.pl/lampa-pokrywa-prosta-c...02159.html - tak wygląda moja pokrywa...
#9

Samo t na świetlówce nie ma znaczenia. Natomiast t5 to chyba nowocześniejszy typ świetlówki, trochę cieńsza i dająca nieco więcej światła niż starsza t8. W oznaczeniach świetlówek ważne jest jaki to typ t5 czy t8 - pierwsza różnica to rozmiar końcówek, 2 temperatura barwowa. 6500K to temperatura światła w słoneczny dzień, rośliny potrzebują światła jeżeli się nie mylę w zakresie od 4500K do 10000K. 3 parametr to oddawanie barw 'Ra', powyżej 80 to już nieźle. lampy często oznaczane są np "15w 865" a to oznacza 15w współczynnik oddawania barw 'Ra' 80 i temperatura barwowa 6500K. Współczynnik i temperatura są 'zakodowane' w parametrze '865'.

Zestawy jeżeli ci się podobają kupuj śmiało. Co do glosostigmy invitro... kwestia gustu, dla mnie to nie tanio ale jeżeli dla ciebie nie drogo to kupuj.

Świetlówka którą podałeś to tak na prawdę pokrywa do akwarium, wyposażona w świetlówkę. Chyba nie warto. Jeżeli nie ma gotowych modułów dla ciebie(??) niestety musisz poszukać na allegro czy w jakimś sklepie świetlówki i ją dołożyć do pokrywy albo wymienić. Statecznik możesz wziąć ze świetlówki kompaktowej o zbliżonej mocy do twojej świetlówki -na pewno wyjdzie to sporo taniej niż taki dedykowany ale to opcja jeżeli zależy ci na oszczędzaniu. kwestia gustu i możliwości.


Skocz do: