Temat zamknięty
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Parę pytań
#1

Cześć,

Jestem tu nowy, także witam wszystkich serdecznie.

Jestem na etapie planowania założenia akwarium. Na początku miałem bardzo dużo pytań, lecz po lekturze tego forum zostało ich parę. W związku z tym pozwolę je sobie zadać.
1. Możecie polecić jakiś sprawdzony filtr zewnętrzny, do którego można łatwo dołożyć/wymienić wkłady filtrujące (torf, węgiel itp).
2. Czy filtr musi chodzić 24h/na dobę? Czy można go wyłączać na noc?
3. Grzałki można wyłączyć na noc razem z oświetleniem? W końcu w nocy w środowisku naturalnym temp wody tez maleje.
4. Czy można stosować zapobiegawczo kąpiele długotrwałe z trypaflawiny, mfc, zieleni i błękitu? Oczywiście po każdej kąpieli stosowałbym coś do absorpcji danego leku (np woreczek AquafixC)
5. Co w przypadku, gdy:
a) filtr chodzi pełną parą i otworzę okno, aby wywietrzyć w pokoju
b) po wejściu do pokoju aby zamknąć okno wyczuję smród/smog/dym/spaliny itp który dostał się przez okno. Domyślam się że może to podtróc ryby, czy jednak nie przejmować się tym.

Chyba tyle.


Planuję założyć akwarium o poj. ok 120l. Filtr zewnętrzny (nie wiem jeszcze który). Dwie grzałki po 60W. Oczywiście oświetlenie dwójażeniówkowe (dla ryb i roślin). Ryby: z 10 neonów innesa, 15 gupików, 1 glonojad i ze 2 kiryski. Akwa bez muszli, korzeni, zamków i tym podobnych udziwnień. Rośliny Smile
#2

Witaj,

1) Filtry JBL, Eheim... kwestia tylko ile masz pieniędzy Smile
2) Filtr MUSI chodzić cały czas.
3) Grzałka powinna być podłączona cały czas do prądu,ale ponieważ chodzi o grzałki z termostatami to one załączają się kiedy temperatura wody spadnie poniżej zadanej.
4) Takie kąpiele nie są konieczne. Im mniej chemii lejesz tym lepiej. Kąpiele raczej tylko jeśli trafi Ci się jakaś choroba itp.
5) a) A co miałoby się stać, okno z filtrem nie ma nic wspólnego.
b) Chyba troszkę na wyrost masz obawy - nie przejmuj się, akwarium nie przeszkadza w tym żebyś Ty i Twój pokój(okna, drzwi itd) funkcjonowali normalnie Smile

Grzałkę weź jedną np 100W, nie bardzo widzę zasadność montowania 2x60W.
Co do obsady: Jeśli kiryski to nie 2 a min 6-8 sztuk bo to rybki stadne. Gupików i neonków nie łączyłbym ze względu na nieco inne wymagania.

Jak coś jeszcze, to wal śmiało Smile

Pozdrawiam!
Kamil.

[160L] BYŁO - Ap. borelli, M. Ramirezi, H. amandae, C. habrosus, Otoski...
JEST - Tanganika - N. multifasciatus, N. caudopunctatus Kapampa, J. ornatus :D
#3

Dzięki za odpowiedzi.

1. No kasy na filtr to tak do 250-300 zł.
4. Czyli tylko dbać o prawidłowe parametry wody i mieć nadzieję, że nic rybki nie przywleką ze sobą ze sklepu? A może po zarybieniu rybami z rożnych źródeł warto coś zaaplikować, aby w razie czego nie pozarażały się od ewentualnego nosiciela. Coś ala kwarantanna?
5. Chodzi mi bardzie o to, że filtr zaciągnie takie powietrze do wody i może podtruć ryby. Niestety mieszkam blisko drogi krajowej i czasami po wietrzeniu jest gorzej niż przed wietrzeniem Sad

No patrz, a czytałem, że gupiki i neonki można razem trzymać (?). Co w takim razie można by było dokooptować do gupików, aby było bardziej różnorodnie?

Co do grzałki to czytałem, że dwie lepiej rozprowadzają ciepło i dlatego myślałem nad dwoma.

Pozdrawiam
#4

(24.02.2014, 13:43)skrzatekMK napisał(a):  1. No kasy na filtr to tak do 250-300 zł.
4. Czyli tylko dbać o prawidłowe parametry wody i mieć nadzieję, że nic rybki nie przywleką ze sobą ze sklepu? A może po zarybieniu rybami z rożnych źródeł warto coś zaaplikować, aby w razie czego nie pozarażały się od ewentualnego nosiciela. Coś ala kwarantanna?
5. Chodzi mi bardzie o to, że filtr zaciągnie takie powietrze do wody i może podtruć ryby. Niestety mieszkam blisko drogi krajowej i czasami po wietrzeniu jest gorzej niż przed wietrzeniem Sad

1. Tetra Tec ex 600/700
4. Nic nie lać bez potzreby do zbiornika
5. Filtr nie zaciąga powietrza, tylko wodę z akwarium

Co do grzałki wystarczy jedna. Twoje akwarium nie jest jakimś olbrzymem żeby była konieczność stosowania 2 grzałek

Jeżeli chodzi o obsadę jest na tym forum dział pt.: Obsady i na pewno coś tam wybierzesz.
#5

(24.02.2014, 14:51)KS_ARMANI napisał(a):  1. Tetra Tec ex 600/700
4. Nic nie lać bez potzreby do zbiornika
5. Filtr nie zaciąga powietrza, tylko wodę z akwarium

Co do grzałki wystarczy jedna. Twoje akwarium nie jest jakimś olbrzymem żeby była konieczność stosowania 2 grzałek

Jeżeli chodzi o obsadę jest na tym forum dział pt.: Obsady i na pewno coś tam wybierzesz.

Dzięki. W takim razie czytam dalej Smile
Temat zamknięty


Skocz do: