Temat zamknięty
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Restart - Parę pytań
#1

Witam serdecznie!

Dawno mnie na forum nie było bo matura, praca i inne "duperele".

Do rzeczy. Od jakiegoś czasu planuję restart akwarium głównie ze względu na jakieś konkretniejsze prze aranżowanie, glony i ślimaki.

Będę również kładł nacisk na rośliny i jako, że po prawie 9 miesiącach obserwacji zauważyłem, że moje 2x30W T8 po prostu nie wystarcza, zakupiłem belkę 4x39W T5.

Akwarium 160l (100x40x40).

Teraz parę pytań i moich dopowiedzeń po 3 tygodniach szperania po necie, czego mam już kompletnie dosyć, a jutro maturka ustna z polskiego :)

Poczytałem sporo o ziemi ogrodowej i przymierzam się do zakupu najczystszego czarnoziemu bez nawóz - jasna sprawa. Wszystko spoko, minus taki, że trzeba uważać przy ewentualnym odmulaniu czy przesadzaniu roślin - to wszystko wiem. Jednak pojawiła się gdzieś informacja, że jeżeli mamy dobre światło (a zakładam, że prawie W/l to konkretnie) to takiej ziemi nie potrzebujemy. Co o tym sądzicie?

Poczytałem, że na start lepiej nie dawać takiej mocy przynajmniej przez miesiąc, więc jak beleczka przyjdzie to wykręcę jedną świetlówkę i będzie na razie 3x39W, więc jakieś 0,7W/l. Do tego światło 6h na dobę i co tydzień o godzinkę więcej.

Pytanie też jak z "chemią"? Dysponuję CO2 w płynie (EasyCarbo) oraz ProFito. Co z tego dawać od początku, a z czym się wstrzymać?

Na pewno zostawiam jak najwięcej wody starej, a roślinki poddane zostaną kwarantannie (nadmanganian potasu i ewentualnie jeszcze zielona herbata).

Jako, że mam żwirek kwarcowy, który mi się trochę znudził zamierzam również kupić podłoże JBL Manado.

Może też jeszcze jakieś sposoby na konkretne i "dokładne" umycie akwarium? Czytałem o perhydrolu, ale że to się dolewa jak woda jest i raczej nie chcę się w to bawić albo coś źle przeczytałem. Raczej wolałbym po prostu wylać wodę i na podwórku to jakoś przemyć, ale też nie samą wodą.

Choróbska, żadnego konkretnego nie było. Tylko glony (krasnorosty), które aktualnie są w miarę kontrolowane przez EasyCarbo no i te nieszczęsne ślimaki.

Myślę, że o wszystkim powiedziałem i wybaczcie, że to jest w takiej formie trochę pytająco-informującej, ale chciałbym też znaleźć potwierdzenie czy jakieś "NIE" na to co planuję.

Jak czegoś nie dopisałem, coś pominąłem ważnego w kwestii poinformowania o baniaku to piszcie, a ja odpiszę w 5 minut ;)

Dzięki serdeczne z góry i pozdrawiam!
Adam
#2

Możesz umyć normalnie chemicznymi środkami ale dokładnie wypłukać bo mała ilość i po rybkach.

Perwsze słysze że ziemia nie potrzebna przy takim oświetleniu to i nawozy będą potrzebne no i co2 z butli z carbo nawet bym się nie bawił

"NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU"

[url=http://en.grepolis.com/invite-4901565-en77?invitation_id=694106&invitation_mac=0db7d640&ref=player_invite_bbcode][/url]
#3

Na butlę niestety brak pieniędzy.

Jak skończy mi się EasyCarbo na 99% będę robił bimbrownię.

Czyli z tą ziemią walić śmiało? Na to daję siatkę taką pod tynk i żwir z JBL Mando. Porządnie po prostu przysypać i przy odmulaniu ostrożnie.

Początkujący akwarysta | Zbiornik 160 litrów
#4

Sprawdź jeszcze sposób na Co2 z sody oczyszczonej i kwasu cytrynowego, według mnie bezpieczniejsze i łatwa manipulacja.
Z siatki bym zrezygnował, bo jakby nie patrzeć to rośliny puszczają korzenie, a taka siatka im to utrudnia.
#5

Ja mam u siebie Aquabasic <czyli coś jak twoja ziemia > i jbl manado i nie stosuje siatki tylko porządnie przysypać nie żałować manado i będzie dobrze. Jak ci rośliny puszczą korzenie przez siatkę to już zapomnij o jakim kolwiek przesadzaniu bo ich nie wyjmiesz bez ucięcia korzenia.
A wiadomo każdego raczki świerzbią Big Grin

Pamiętaj żeby Manado wygotować przed wsadzeniem i wypłukać kilka razy żeby nie pyliło ci w akwarium mi tak doradzono i obyło się bez problemów.

Przy tym oświetleniu to ziemia musi być bogata w minerały wiec proponuje dodać trochę gliny do tego, Edison kiedyś fajny przepis na ziemie do baniaka podawał ale ja już nie pamiętam dokładnie proporcji .

Bimbrownia na start dobra ale po jakimś czasie i tak ci się zacieru co 2 tyg robić nie będzie chciało a tanio to też wcale nie wychodzi na dłuższą metę wiem to po sobie Big Grin
Słup wody przy tym świetle też będziesz musiał nawozić gotową linia lub solami

Akwarium octem proponuje dobrze wyszorować i tyle.


Pozdrawiam
#6

Ocet*, wypłukać Manado - zanotowane Smile

*A z tym octem to jak dokładnie?

---

No wiadomo, że świerzbią, ale czytałem, że siatkę stosuje większość osób i właśnie trzeba po prostu uciąć, a ucięty korzonek staje się automatycznie dodatkowym nawozem. A nawet jak siatki nie ma to myślę, że chyba i tak trzeba w miarę ucinać bo jak się wyjmie, a roślinka dosięgnęła ziemi już to ziemia dostaje się do wody i klops. Kurde, sporna sprawa ostro ^^

Na razie to i tak lipa z ziemią. Jako, że z domu się nie ruszałem wysłałem ojca po glebę i znalazł tylko to:

- Jeden worek (5l) ziemi uniwersalnej (połączenie wyselekcjonowanego torfu, piasku, humusu i perlitu z dodatkiem nawozu NPK);
pH: 5,5 - 6,5
Zasolenie g/l: 1,0 - 2,0
Azot ogólny N mg/l: 100 - 300
Fosfor P mg/l: 80 - 300
Potas K mg/l: 150 - 450

- Jeden worek (5l) ziemi uniwersalnej (bogate w próchnicę, na bazie torfu)
ph: 5,5 - 6,5
Żadnego info o jakimś nawozie

- No i ostatni worek (20l ← szaleństwo)
"Produkt jest kompozycją słabo i silnie rozłożonego drobnego torfu wysokiego z dodatkiem piasku kwarcowego"
No i zawiera nawóz PGMIX firmy Yara

No i teraz tak. Przeczytałem o tych "nawozach" no to niby są to te azot, fosrfor i potas głównie, w teorii żadnej chemii. Ale mówię, mam taki natłok informacji przez 3 tyg, że już nie ogarniam. Coś z tego się nadaje?

---

Wracając do podłoża to wrzucę sporo kulek gliny od JBL do tej ziemi to myślę, że wystarczy. Sam chętnie bym kupił jeszcze Aquabasic, ale niestety na dzień dzisiejszy właśnie brak gotówki a i tak muszę parę rzeczy i poleciało teraz parę stówek na belkę.

---

Jeszcze mógłby ktoś doradzić co z tą "chemią" na na start? Co wrzucać, a co nie?

EDIT:
Coś czuję, że zostanę wyśmiany za te "nawozy" bo to chyba te ok, no ale czekam cierpliwie na ocenę.

Początkujący akwarysta | Zbiornik 160 litrów
#7

(14.05.2014, 17:23)Grafolog napisał(a):  Jak ci rośliny puszczą korzenie przez siatkę to już zapomnij o jakim kolwiek przesadzaniu bo ich nie wyjmiesz bez ucięcia korzenia.
A wiadomo każdego raczki świerzbią Big Grin
Ciągłe mieszanie w roślinach może tylko wywołać nieporządne efekty uboczne, tym bardziej przesadzanie zakorzenionych roślin z podłoża na bazie ziemi.
Układ roślin powinien być zrobiony raz i bez przesadzania, ewentualnie ucięcie rośliny w troszkę podłożu i to tyle.
#8

(14.05.2014, 20:04)wtelek1 napisał(a):  
(14.05.2014, 17:23)Grafolog napisał(a):  Jak ci rośliny puszczą korzenie przez siatkę to już zapomnij o jakim kolwiek przesadzaniu bo ich nie wyjmiesz bez ucięcia korzenia.
A wiadomo każdego raczki świerzbią Big Grin
Ciągłe mieszanie w roślinach może tylko wywołać nieporządne efekty uboczne, tym bardziej przesadzanie zakorzenionych roślin z podłoża na bazie ziemi.
Układ roślin powinien być zrobiony raz i bez przesadzania, ewentualnie ucięcie rośliny w troszkę podłożu i to tyle.

Wiadomo że tak powinno być, tylko kto tak naprawdę się do tego stosuje?? po rozroście przychodzą nowe pomysły na miejsce roślinek i się grzebie to jest normalne

"NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU"

[url=http://en.grepolis.com/invite-4901565-en77?invitation_id=694106&invitation_mac=0db7d640&ref=player_invite_bbcode][/url]
#9

Co do octu gąbkę moczysz szorujesz płuczesz nawet jak dokładnie nie wypłuczesz to nic się nie stanie a glony łatwiej zejdą dzięki niemu Wink

Co do ziemi nie odpowiem ci bo nie chce cie w błąd wprowadzić wziąłem zwykła czarna z kretowiska do drogiego swojego baniaka i funkcjonuje normalnie . Wiec niech ktoś inny się wypowie.

Co do chemii
Wodę będziesz miał dojrzałą wiec ja bym startował odrazu z tym co masz tylko od minimalnej dawki i stopniowo do odpowiedniej <nie wiem jaką producent zaleca wiec to sobie doczytasz > w przypadku inwazji glonów carbo możesz nawet przedawkować tylko ostrożnie z tym jak życie masz w środku żebyś przyduchy nie zrobił , ale oby się bez tego u ciebie obeszło


Co do siatki to tak jak pisałeś temat rzeka zrobisz jak ze chcesz
Argumentem za tym żeby jej nie dawać jest to że zawsze większa cześć korzenia i tak uratujesz bo utniesz tylko samą końcówkę a przy siatce pewnie większa cześć będziesz musiał odciąć.
Każdy baniak jest inny wszystko zależy ile dasz ziemi ile przysypiesz itd
Ja ostatnio wyciągałem żabienice z mega korzeniem i udało się bez większej zadymy to zrobić i bez ucinania korzenia wiec się da Smile



Tak jak pisał klosek mało jest osób które nie modyfikują swoich aranżacji Wink


Pozdrawiam
Temat zamknięty


Skocz do: