• 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

160l - jakie podłoże, oświetlenie, co2, chłodzenie?
#1

Drodzy,
Postanowiłem, że spełnie swoje marzenie z dzieciństwa i założę w swoim mieszkaniu akwarium Smile wybór padł na klasyczne 160l, dopiero zaczynam kompletowanie sprzętu itp, przy czym założyłem, że to co potrafię wykonam sam Wink

A więc do rzeczy:

Co zostało już zrobione
- zbiornik - 160l (100x40x50) - KUPIONE
- szafka - zrobiona samodzielnie (w sumie szafka wyniosła mnie jakieś 300 zł Cool )
- mata pod akwarium - karimata kupiona za 7 zł Wink
-filtr - kubełek JBL e901
-pokrywa ze spienionego PCV
-oświetlenie 2x39 W - Sylvania Grolux + Sylvania Luxline plus 865
- grzałka - JBL Protemp 150W

W planach :
l
- zestaw CO2

Fauna:
ławica : 20/25 x Neon czerwony
dno - nie mam pomysłu
harem - pielęgniczki kakadu 1+3
chciałbym do tego dorzucić krewetki RC

Flora:
- Nurzaniec, kryptokoryna, Rotala rotundifolia - te roślinki na pewno

w związku z powyższym mam kilka pytan:
- jakie podłoże dać? zastanawiałem się nad JBL Manado ale wyczytałem różne opinie na jego temat, chciałbym to przykryć żwirkiem bazaltowym i piaskiem (z piasku plaża po jednej ze stron akwarium)
- czy oświetlenie da rade? chciałbym w miarę zielone akwa, jakie świetlówki do tego? będzie tylko 0,48 W/l i tu też różne opinie krążą, ogólnie do 0,5 W/l nie wiele mi braknie Wink
- czy muszę od razu pakować się w butle CO2?
- czy w pokrywie muszę zakładać wentylatorki? sporo się naczytałem, jedni mówią, że trzeba bo wilgoć pod pokrywą, drudzy, że nie bo to niekorzystnie wpływa na temp wody...
- jak z planowaną obsadą? może tak to wyglądać? co polecicie na dno zbiornika?

z pytań na razie tyle, dodam tylko że kompletnie nie śpieszy mi się z projektem, bo po pierwsze finanse (wakacje itp), po drugie jestem cierpliwy, po trzecie chce zrobić wszystko dokładnie, tak żeby ustrzec się błędów
#2

Manado jest jałowe nie widzę sensu kupować go i przykrywać czymś kolwiek to pod nim powinien być substrat.

Bazalt zatwardza wodę i zmiejsza pole dla ryb dennych ,wogule jeżeli chcesz zrobić plaże to praktycznie ryby denne ci to wszystko przekopią po swojemu i piasek z końca akwarium będziesz miał wszędzie wiec to przemyśl.
#3

(29.05.2014, 22:24)Grafolog napisał(a):  Manado jest jałowe nie widzę sensu kupować go i przykrywać czymś kol wiek to pod nim powinien być substrat.

Bazalt zatwardza wodę i zmiesza pole dla ryb dennych ,wogule jeżeli chcesz zrobić plaże to praktycznie ryby denne ci to wszystko przekopią po swojemu i piasek z końca akwarium będziesz miał wszędzie wiec to przemyśl.

sorki, miało być JBL AQUABASIS Smile manado to była wstępna wersja góry, ale nie za bardzo na zywo podoba mi się i kolor i kształt...
zastanawiam się też nad ziemią ogrodową na dno, ale tu także na forach tyle samo plusów co i minusów Smile

czyli jak piasek to mam odpuścić ryby denne?
#4

źle mnie zrozumiałeś jeżeli zrobisz tylko plaże z piasku i po bokach np żwir i wsadzisz np kiryski to ta plaża ci się wymiesza <wiec w tej wersji proponuje zrezygnować z ryb dennych>

jeżeli dasz np sam piasek wszędzie to jak najbardziej bedzie to raj dla ryb dennych i nic ci się nie wymiesza.

Temat ziemi wiele razy poruszany są zwolennicy i przeciwnicy jeżeli masz kase to kup substrat , jeżeli nie to zrób warstwę ziemi dobrze ją zasyp i na pewno roślinny będą rosły lepiej niż na jałowym podłożu bez niczego !Wink
#5

drodzy a reszta moich pytań? pomożecie?
#6

Lepiej żeby była butla co2, Doświadczony akwarysta poradził by sobie bez poprzez bardzo bogate podłoże,nawożenie tylko potasem i mikro i częściowe zakrywanie tafli wody.

Wentylatory przydałyby się latem do chłodzenia wody, muszą być minimum 2 tłoczące powietrze do środka.

A muszą być ryby denne , potrzebne Ci one do szczęścia ? Z krewetkami z kakadu mogąbyć problemy Smile

Mam filtry JBL od 2011r. i to nie jeden więc polecam
#7

pochwalę się szafeczką jaką sam zrobiłem (w zasadzie nie sam, pomagała mi żonka, robiła za zacisk stolarski Big Grin ). Całość szafki jest wykonana z płyty 36 mm, jedynie drzwiczki i środkowe półeczki są z 18mm. Zastanawiałem się nad blatem kuchennym na górę, jednakże rozmawiałem z kolegą który ma zakład stolarski i powiedział, że z płytą raczej nic nie powinno się dziać.

sorki za jakość zdjęć, były robione telefonem

ps. czy oświetlenie 2x39 W da rade ? w przyszłym tygodniu zabieram się powoli za złożenie pokrywy i oświetlenia i chciałbym powoli kompletować elementy oświetlenia


Załączone pliki Miniatury
           
#8

Szafka wygląda na solidną, tył masz zabudowany też grubą płyta?

Takie oświetlenie spokojnie da radę Smile
#9

Szafeczka fajna.
Robiles z surowej i oklejales kanty i plyte fornirem ?
Ja swoja szafeczke pod 140l zrobilem z blatow kuchennych i powiem Ci ze jak nabardziej polecam. Zawsze przy jakims grzebanku w akwa cos tam wody sie uroni. W moim przypadku duzo i blat jak najbardziej to wytrzymuje Smile
Robiles zabitke z tylu ?
Jak bedziesz robil to nie rob z grubej plyty tylko daj grubsza pilsnie i bedzie spoko, zawsze mniej problemow przy wycinaniu otorow na kable czy tam rurki od filtrow itd.
Z czego bedziesz robil pokrywe ?
Pamietaj zeby wszystko dobrze rozplantowac. Bo jak kiedys bedziesz chcial dolozyc wiecej mocy dla roslin to zeby Ci sie pomiescilo wszystko.
#10

tak, tył też jest z 36mm płyty Wink robiłem z płyty już oklejonej (w hurtowni oklejalem tez kanty). U mnie blaty nie wchodziły w grę, nie znalazlem blatu w kolorze mebli (żona powiedziała, że albo pod kolor albo wcale, to nie miałem wyjścia). Całość poskręcana na konfirmaty (chyba z 60 weszło w całą szafkę). wymiary szafki to 102x42x60, szafka jest solidna (siedziałem na niej ja, brat i zona, łącznie ponad 200kg i ani nie drgnęła Smile )

Pokrywę zamierzam zrobić ze spienionego PCV i okleić ją później okleiną pod kolor mebli (ew. malowanie farbą na czarno). Z pokrywą będę miał już gorzej, bo po pierwsze nie znam się na elektryce a po drugie nie do końca wiem w jaki sposób ma być zabezpieczona instalacja przed wilgocią itp


Skocz do: