• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

160l Azja- jakie podłoże, rośliny, rybki?
#1

Witam.

Zakładam zbiornik 160l [100x40x40).
Moje parametry wodociągowe:
pH = 7.6
gH = średnio twarda, 236 mlg CaCO3/dm3
Twardość wody zostaje bez zmian!
Planuję zrobić akwarium na ziemi ogrodowej.
Jakie podłoże najbardziej chciałbym mieć piasek.
Jakie rośliny pod parametry? Aby dobrze rosły i były zielone.
Jakie ryby będą dobrze pływały w takim zbiorniku?
Myślałem o gurami mozaikowy , dwuplamy 1/3 lub ławica rybek ale jakich?( aby jak najmniejsze żeby w zwartym szyku pływały tylko nie wiem jakie wytrzymają twardość)

Jaki filtr kupić ( allegro)?
Grzałka 150-200W
krewetki rc i amano , piskorki
lub doradźcie coś ciekawego.

Albo brzanki sumatrzańskie?
#2

Wodę masz dobrą pod gurami, zwłaszcza dwuplamego. Do takiego litrażu harem 1+2/3 maksymalnie. Niestety ławicowe rybki azjatyckie preferują raczej wodę miękką i kwaśną, tyczy się to zarówno brzanek jak i razbor.
Nie znaczy to, że zdechną, na pewno nie będą się rozmnażać. Proponuję ławicę 15-20 razbor, jeśli chcesz małe to mogą być plamiste, espei lub borneańskie. Piskorki w liczbie 10 sztuk jak najbardziej.
Krewetki RC żyją w każdej wodzie więc tutaj nie ma problemu, do azjatyckiego biotopu pasują też ślimaki helenki.
Jeśli chcesz piasek to bierz piasek, najlepszy dla rybek dennych i najładniejszy, pamiętaj tylko żeby oddzielić ziemię od niego jakąś siatką.
Azjatyckie roślinki:
Wszystkie Cryptocoryny (duży wybór gatunków), microsorium, nurzaniec, Limnophila, Hygrophila corymbosa, Eloharis parvulus.
#3

A co myślisz o brzanakch sumatrzańskich? I o parametrach wody?
#4

Jeśli chcesz brzanki to nie dawaj żadnych innych ryb pływających w toni. Myslę, że 15-20 sztuk wystarczy. Piskorki mogą być z nimi, i tak chowają się przez większość czasu. Aha i brzanki sumatrzańskie najprawdopodobniej zjedzą Ci krewetki.
Tak jak pisałem wcześniej - bardziej by im pasowała miękka woda, ale powinny dać radę także we Twojej, sklepowe brzanki od małego wychowują się w kranówie.
Ewentualnie mógłbyś spróbować połączenia gurami+brzanki pięciopręgie (nie sumatrzańskie) zamiast razbor.
#5

Mogę trzymać brzankę odeską w akwarium o takich parametrach?
W internecie jest napisane różnie że raczej miękka ale i twarda. Nie chodzi mi o rozmnażanie tylko samopoczucie? Ktoś doświadczony w temacie może napisać?


Skocz do: