• 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pilna pomoc dla welonka!
#1

Witajcie,
dwa dni temu miałam urodziny i jednym z prezentów, które dostałam była rybka welonek. Zaznaczam, ze nigdy rybek nie miałam. Ciocia podarowała mi ją w kuli. Dzisiaj jednak naczytałam się tak strasznych rzeczy o tym "niby" akwarium, że głowa mała. W sklepie zoologicznym pani ekspedientka poleciła mi sztuczne rośliny i jakies kamyczki na dno kuli. Moja rybka jednak ciągle pływa w kółko, raz jest energiczna, raz w ogóle się nie rusza, boi się przepływać koło roślinek i ścian kuli. Proszę o pomoc, ponieważ mam w domu stare akwarium ok 40 cm długości i ok 30 cm wysokości bez pokrywy, czy nada się ono dla rybki? Jakie podłoże kupić i jaki sprzęt? Czy światło jest rybce bardzo potrzebne? Proszę o wyrozumiałość, bardzo chcę naprawić błędy i pomóc stworzonku Sad
#2

Pierwsza i podstawowa zasada. NIGDY nie słuchaj sprzedawców. Jeśli chcesz oddaj rybę do sklepu. Jeśli chcesz ją zatrzymać to wymień kulę na 60l akwarium z w miarę mocnym filtrem wewnętrznym, na dno żwir i to takie minimum na pierwszą pomoc. Jeśli się do tego zastosujesz to będziemy myśleć dalej jeśli ryba nie padnie do tego czasu.
#3

Jutro po zajęciach od razu pojadę wszystko kupić. Jest mi strasznie przykro, że w sklepie nikt mnie nie uświadomił, że wyrządzam zwierzęciu krzywdę Sad dziękuję za szybką odpowiedź
#4

W sklepie chcą zarobić a nie uświadamiać, od tego jest forum Smile Jaką temperaturę masz w domu? Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć?
#5

Ok 20 stopni, w nocy trochę chłodniej ok 18. Nie wiem, czy ok 200 zł byłoby dobre? Naprawdę się nie znam, akwarium i rybka to dla mnie zupełnie nowa sytuacja Smile
#6

200 powinno wystarczyć. Kup zwykłe, prostokątne akwarium o pojemności co najmniej 60l (nie kupuj żadnych profilowanych ani innych wynalazków). Na dno żwirek ok 3-5mm koloru naturalnego lub piasek kwarcowy w ilości takiej, żeby grubość podłoża wynosiła 3-5cm (lepiej bliżej 5). Filtr coś pokroju Aquael Fan 2 lub 3. Nie wiem co będzie u Ciebie w sklepie ale to popularne filtry. W razie czego sprawdź jego parametry i wybierz coś analogicznego. Osobiście mam i polecam AquaSZUT Turbo N550. Jeśli czujesz, że może Cię to bardziej wciągnąć zainwestuj w filtr kaskadowy np Aquael FZN-2 zamiast tamtego wewnętrznego. Największym problemem jest utrzymanie ryby przy życiu w świeżej kranówce. Masz może jakiegoś znajomego z akwarium?
#7

Myślę, że z filtrami nie powinno być problemu, z podłożem również. Niestety nie mam znajomych z akwariami, jedynie kolega zasugerował mi, ze kula może być złym pomysłem przez załamywanie się w niej światła i tak trafiłam tutaj, wszystkiego na razie dowiaduję się przeglądając internet.
#8

No więc trzeba zaryzykować, innego wyjścia nie ma. Jeśli możesz, to kup też kropelkowy test NO2.
#9

Dziękuję za pomoc, załatwię to jutro jak najszybciej. Czy jest coś co mogłabym zrobić dla welonka już teraz, mimo tych okropnych warunków?
#10

Ja bym proponowałbym poszukać czegoś z drugiej ręki na olx lub allegro można wyrwać dobry sprzęt za przyzwoita cenę, chyba że znów chcesz dorobić akwarystyczny ;p


Skocz do: