• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jak nawozić linią EasyLife po miękkim restarcie?
#1
Question 

Cześć, dawno mnie tu nie było, ale teraz pomyślałem, że jak już restartuję akwarium to nie zaszkodzi zasięgnąć opinii Smile.

Wymiary:
112l [80 x 35 x 40]

Oświetlenie:
- 3 x 24W T5 Sylvania Luxline Plus 6500K
- Obecnie 8h dziennie 14:00 - 22:00

Podłoże:
ADA Amazonia New 22L
15kg skał Scenery Stone

Nawożenie:
- Cała linia EasyLife łącznie z EasyCarbo
- Butla CO2 / dyfuzor ze spiekiem ceramicznym
- CO2 włączam na godzinę przed światłem, wyłączam równo ze zgaszeniem światła, a następnie w interwałach 15 minut nawożenia, 45 minut przerwy w celu utrzymania pH na poziomie 6.8 - 6.9

Parametry (Testy kropelkowe JBL):
- 25°C
- pH 6.8 ~ 6.9
- KH 4
- GH 5
- NO3 20 ppm
- PO4 < 0,02 ppm / brak
- CO2 ~20 ppm

Rośliny:
Świeżo, gęsto posadzone, przyszły kurierem z hodowli wodnej
Glossostigma elatinoides, Hydrocotyle tripartita 'japan', Limnophila aquatica, Pogostemon erectus, Limnophila aromatica, Pogostemon helferi, Lobelia cardinalis mini, Heteranthera zosterifolia

Obsada:
- 28 Neon Simulans
- 8 Bystrzyk Amandy
- 3 Krewetka Amano

Filtracja:
- JBL CrystalProfi e901
- Wkład: Troszkę gąbki + ceramika

Podmiany co tydzień 30%

Akwarium jest świeżo po miękkim restarcie spowodowanym ciężką inwazją sinic. Przyczyną prawdopodobnie był brak azotu. Sinice wybiłem następującą metodą: przez 6 dni podawałem EasyLife Blue Exit, na przednią ściankę woda utleniona, odczekałem 4 dni i zaciemniłem akwarium na kolejne 5 dni. Wyłowiłem ryby do innego akwarium 30l gdzie podłączyłem filtr na czas prac. Odstawiłem do pojemników kolejne 40l, resztę wody wyrzuciłem. Po spuszczeniu całej wody z akwarium zebrałem górną warstwę amazonii i dosypałem 5l świeżej. Ustawiłem skały w nowej aranżacji, posadziłem rośliny, zalałem. Na razie sinic i jakichkolwiek glonów brak, woda kryształ, rośliny zaczęły bąbelkować.

Jaką taktykę oświetlenia i nawożenia powinienem teraz przyjąć? Na razie podaję codziennie 5ml EasyCarbo, 5ml Kalium Potassium, Profito połowę zalecanej dawki. Ponieważ fosfor jest na zerowym poziomie(chyba Amazonia ciągnie) podałem dawkę 0.5 ppm. Azotu na razie nie podawałem bo z testu wyszło 20 ppm.

Dozuję CO2 do takiego poziomu aby stały test od JBLa był limonkowy czyli około 20 ppm. Na noc CO2 idzie w cyklach 15 minut nawożenia i 45 minut przerwy co pozwala mi utrzymać pH na mniej więcej stałym poziomie wahającym się od 6.8 - 6.9.

Światło pierwszego dnia 6h(2 rury), drugiego 7h(2 rury), trzeciego dzisiaj 8h(3 rury). Planuję teraz dojść do 10h zwiększając codziennie czas oświetlenia o pół godziny.


Skocz do: